Wypadki w polu i obejściu

  • 06.02.2020, 07:06
  • Leszek Wójtowicz
Wypadki w polu i obejściu Fot. pixabay.com Do wypadków dochodzi często podczas wycinki drzew w lesie.
Rolnik to zawód niebezpieczny. W zeszłym roku na Lubelszczyźnie każdego dnia dochodziło średnio do 5 wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym. W ośmiu przypadkach zakończyły się one tragicznie. Najczęstsze przyczyny wypadków to w dalszym ciągu upadek oraz pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń.

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w ub. roku w województwie lubelskim przyjęto 1922 zgłoszenia wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym, w tym 8 śmiertelnych. W porównaniu z 2018 r. liczba zgłoszeń zmniejszyła się o 50, o połowę spadła też liczba ofiar śmiertelnych (w 2018 r. na Lubelszczyźnie zanotowano 16 śmiertelnych wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym – przyp. red.). 

– Nadal najczęstszą przyczyną wypadków w gospodarstwach rolnych jest upadek osób (ponad połowa zgłoszeń – przyp. red.), następnie pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń oraz uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta – wylicza Patrycja Józefowicz z Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe