Skarby trafiły do muzeum

  • 06.02.2020, 07:03
  • lew
Skarby trafiły do muzeum Znalezisko składa się z topora, wędzidła dwuczłonowego, trzech fragmentów innych tego typu elementów, grotu strzały, ostrogi oraz krzesiwa kabłąkowego
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju wzbogaciło się o kilka ciekawych eksponatów, które przypadkowo wykopano z ziemi w okolicach Goraja i Turobina. To zabytki o unikalnym znaczeniu pod względem archeologicznym i historycznym dla terenów Roztocza Zachodniego.

Znalezisko składa się z topora, całego wędzidła dwuczłonowego, trzech fragmentów innych tego typu elementów, grotu strzały, ostrogi oraz krzesiwa kabłąkowego. Wszystkie przedmioty zostały wykonane z żelaza. Całości dopełnia ołowiana plomba typu drohiczyńskiego. 

– Najbardziej interesującym z punktu widzenia aspektów militarnych jest doskonale zachowany topór, który ma wąskie ostrze, a jego osada wyposażona jest w wąsy i kapturek – informuje Daniel Tereszczuk, archeolog z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
nuo
nuo 06.02.2020, 22:48
Bardzo ciekawe!

Pozostałe