Wioska Gotów schodzi pod ziemię

  • 05.02.2020, 06:03
  • Mariusz Parol
Wioska Gotów schodzi pod ziemię Centrum zostanie wybudowane w sąsiedztwie Wielkiej Chaty.
Część budynku centrum będzie na takiej głębokości, na jakiej przez wieki spoczywały skarby archeologiczne związane z Gotami. W pomieszczeniach zostanie urządzona multimedialna wystawa prezentująca oryginalną biżuterię ze złota, srebra, brązu, szkła i bursztynu. W projektach jest także sala konferencyjna, pomieszczenie do konferencji naukowych, kawiarenka i restauracja.

Przez ostatnich kilka lat skansen Wioska Gotów w Masłomęczu (gm. Hrubieszów) odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Głównie turyści indywidualni, zorganizowane grupy i uczestnicy plenerowych imprez.

 – Nadal nie słabnie zainteresowanie kulturą antyczną i historią Gotów w podregionie Gotania... A nawet wciąż rośnie. Dlatego zdecydowaliśmy, że trzeba znacząco rozbudować ofertę turystyczną Wioski Gotów i wzbogacić ją o nowe atrakcje i dopasować do oczekiwań turystów – tłumaczy Tomasz Zając, wójt gm. Hrubieszów.

 

Norwegowie mogą wesprzeć   

 

Gmina Hrubieszów zamierza wybudować w Wiosce Gotów w Masłomęczu podziemne Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego – Laboratorium Historiae Gothorum. Samorządowcy rozpoczęli starania o około 8 mln zł dofinansowania. Przygotowują wniosek, pracują nad studium wykonalności inwestycji i nad dokumentacją projektową. Chcą skorzystać z funduszy norweskich.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czesław
czesław 09.02.2020, 10:21
tomek to fajny gość,nie siedzi bezczynnie,gdyby mu nie robili kreciej roboty , to byłby wyżej daleko,

Pozostałe