Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 02:00
Reklama

Emisariusz z Bodaczowa

Opowieść o życiu Szymona Tokarzewskiego – agitatora powstania styczniowego.
Emisariusz z Bodaczowa

Agitator powstania styczniowego, współpracownik księdza Piotra Ściegiennego, carski więzień i zesłaniec dzielący katorgę na dalekiej Syberii z Fiodorem Dostojewskim. Tak w skrócie można napisać o pochodzącym z Bodaczowa Szymonie Tokarzewskim. Nie tracił żadnej okazji, aby walczyć z caratem, bo jego największym marzeniem była niepodległa Polska.

W akcie urodzenia Szymona Wincentego Tokarzewskiego, jednego z pięciorga dzieci państwa Tokarzewskich, możemy przeczytać: "Roku tysiąc osiemset dwudziestego trzeciego, dnia osiemnastego lipca o godzinie siódmej wieczorem przed urzędnikami gminy stawił się między innymi Sebastian Tokarzewski lat trzydzieści mający, officjelista państwa Ordynacji Zamoyskiej w Zwierzyńcu, we wsi Bodaczów zamieszkały. Okazał zebranym w urzędzie dziecię płci męskiej, które urodziło się dnia wczorajszego o godzinie dziesiątej przed południem w domu pod numerem 1. Oświadczył, że dziecko jest jego oraz jego współmałżonki Ewy z Niedźwieckich lat dwadzieścia pięć mającej. Na chrzcie świętym dziecięciu dano na imię Szymon Wincenty. Akt ten przeczytany został i podpisany przez dziesięciu świadków".  Rodzice Szymona  pobrali się w Krzeszowie w 1815 roku. Ojciec – Sebastian Tokarzewski –  urodzony ok. 1790 roku, był ekonomem folwarku Bodaczów i mieszkał na Przedmieściu Szczebrzeszyn. Wcześniej, w okresie narodzin Szymona, pracował dla Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Zmarł w 1853 roku, mając 63 lata. Matka Szymona pochodziła z Kurowa. Zmarła w czerwcu 1837 roku w Bodaczowie w wieku zaledwie czterdziestu lat. Oboje spoczęli na szczebrzeszyńskim cmentarzu, a ich grób zachował się do czasów współczesnych.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama