Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:37
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Emisariusz z Bodaczowa

Opowieść o życiu Szymona Tokarzewskiego – agitatora powstania styczniowego.
Emisariusz z Bodaczowa

Agitator powstania styczniowego, współpracownik księdza Piotra Ściegiennego, carski więzień i zesłaniec dzielący katorgę na dalekiej Syberii z Fiodorem Dostojewskim. Tak w skrócie można napisać o pochodzącym z Bodaczowa Szymonie Tokarzewskim. Nie tracił żadnej okazji, aby walczyć z caratem, bo jego największym marzeniem była niepodległa Polska.

W akcie urodzenia Szymona Wincentego Tokarzewskiego, jednego z pięciorga dzieci państwa Tokarzewskich, możemy przeczytać: "Roku tysiąc osiemset dwudziestego trzeciego, dnia osiemnastego lipca o godzinie siódmej wieczorem przed urzędnikami gminy stawił się między innymi Sebastian Tokarzewski lat trzydzieści mający, officjelista państwa Ordynacji Zamoyskiej w Zwierzyńcu, we wsi Bodaczów zamieszkały. Okazał zebranym w urzędzie dziecię płci męskiej, które urodziło się dnia wczorajszego o godzinie dziesiątej przed południem w domu pod numerem 1. Oświadczył, że dziecko jest jego oraz jego współmałżonki Ewy z Niedźwieckich lat dwadzieścia pięć mającej. Na chrzcie świętym dziecięciu dano na imię Szymon Wincenty. Akt ten przeczytany został i podpisany przez dziesięciu świadków".  Rodzice Szymona  pobrali się w Krzeszowie w 1815 roku. Ojciec – Sebastian Tokarzewski –  urodzony ok. 1790 roku, był ekonomem folwarku Bodaczów i mieszkał na Przedmieściu Szczebrzeszyn. Wcześniej, w okresie narodzin Szymona, pracował dla Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Zmarł w 1853 roku, mając 63 lata. Matka Szymona pochodziła z Kurowa. Zmarła w czerwcu 1837 roku w Bodaczowie w wieku zaledwie czterdziestu lat. Oboje spoczęli na szczebrzeszyńskim cmentarzu, a ich grób zachował się do czasów współczesnych.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama