Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 22:04
Reklama

Zamojskie ulice. Na Kolegiackiej jak w Kaplicy Zygmuntowskiej

Ulica Kolegiacka należy do najstarszych w Zamościu. Została wytyczona prawdopodobnie jeszcze w 1580 r. Jej nazwy na przestrzeni lat zmieniały się. Na początku zwano ją Młyńską. Później funkcjonowała jako ulica Farska, Kościelna, Kolegiacka, a w 1927 r. przemianowano ją na Stanisława Przybyszewskiego.
Zamojskie ulice. Na Kolegiackiej jak w Kaplicy Zygmuntowskiej
Kolegiata w Zamościu widziana od strony ul. Szczebrzeskiej. Zdjęcie wykonano w latach 50. ub. wieku.

Autor: Fot. Ze zbiorów APZ

W czasie niemieckiej okupacji to się znowu zmieniło. Ulicę nazwano wówczas na kilka lat Danzigstrasse. Po II wojnie światowej na wiele lat powrócono jednak do poprzedniej nazwy. Tak było do 1991 r. Wówczas znów nadano ulicy nazwę "Kolegiacka". Ta staromiejska ulica ma długość ponad 230 m. Stoją przy niej ważne dla Zamościa budowle. Wśród nich jest wspaniała Katedra. 

Trzy tysiące wiernych

Świątynia została założona pod koniec XVI w. jako Kolegiata pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła według projektu Bernardo Morando, niezwykle utalentowanego architekta. Ufundował ją Jan Zamoyski jako wotum m.in. za liczne zwycięstwa nad wrogimi wojskami. Jej budowa trwała od 1587 do 1598 r. Jak pisał prof. Stanisław Herbst, ta "bogato rozczłonkowana, trzynawowa bazylika (...) wyrastała na smukłych, wysokich filarach. Jej pojemność (oszacowano na) 3 tys. ludzi – odpowiada przewidywanej ludności całego miasta". 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama