Nie zapomnijcie o imieninach księży

  • 04.02.2020, 06:00
  • Bogdan Nowak
Nie zapomnijcie o imieninach księży Fot. pixabay.com
Parafia Świętego Brata Alberta w Zamościa wydała kalendarz ścienny na 2020 rok. Zaznaczono w nim m.in. imieniny kapłanów pracujących w tej parafii. Wydawnictwo wywołuje zdziwienie lub zakłopotanie u niektórych osób. Proboszcz tłumaczy, że chodzi jedynie o modlitwę za kapłanów.

Skoro imieniny księży zostały wyszczególnione w kalendarzu, muszą być dla wiernych ważne lub... tego się od nich oczekuje. Widocznie duchowni liczą na życzenia, prezenty, jakieś ofiary dla siebie czy parafii. Jeśli nie, to o co w tym wszystkim chodzi? – zastanawia się mężczyzna, który zadzwonił do nas w tej sprawie, a potem przysłał kalendarz do redakcji "Kroniki Tygodnia".

Pomyłka czy kłopot z pokorą? 

Mężczyzna dokładnie przeanalizował ów kalendarz. i podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Pokazaliśmy to wydawnictwo kilku osobom. Także były zaskoczone.  

– Chyba ktoś ma kłopot z pokorą – skwitowała z uśmiechem jedna z kobiet. – W kalendarzu nie zaznaczono np. imion niektórych świętych, ale są wszyscy kapłani z parafii! To dziwne, trochę śmieszne albo to... jakaś pomyłka. Chyba że księża po prostu oczekują w imieninowe dni szczególnych względów. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (58)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
parafianka
parafianka 09.02.2020, 17:22
Od kilkunastu lat jestem parafianką tego kościoła i widzę jak się rozwija , jak dużo dobrego się tan dzieje , jak młodzież , dzieci chętnie uczęszczają do naszego Kościoła . Księża są wspaniali , skromni mają bardzo dobry wpływ na młodzież ( wiem bo moja córka w tym roku przystąpi do bierzmowania ) jak zachwycona przygotowaniami do bierzmowania , które prowadzi wspaniały Ksiądz Krzysztof
A ten niby parafianin chyba nie do końca wie co się u nas dzieje -wstydzę się za niego .
Księża tak trzymać jesteście wspaniali oby takich księży było jak najwięcej
Obiektywy
Obiektywy 09.02.2020, 23:13
Tacy wspaniali to i swoje imieniny wstawili hahaha
Miriam
Miriam 06.02.2020, 21:54
W tej parafii (bo tak dowiedziała się o tym redakcja) i innych parafiach ludzie mają odmienne zdania na temat waszego parafialnego kalendarza. Nie potrzebna była taka informacja, są inne sposoby komunikacji o imieninach, urodzinach i innych świętach. Ten kalendarz powinien być związany z nauką Kościóła, a tam o pokorze i próżności trochę jest napisane. Nie ma co się obrażać, przemyśleć błędy i nie prowokować takimi decyzjami na przyszłość. Księża w mojej parafii są super.
Stwry Chłop
Stwry Chłop 07.02.2020, 17:12
Błędem jest twój komentarz - parafia jest jak rodzina - publikowanie informacji o imieninach Księży nie ma nic wspólnego z brakiem pokory ale raczej z normalną informacją aby wierni wiedzieli kiedy mają się za swoich Kapłanów pomodlić, Stare baby zawsze znajdą problem nawet w kalendarzu :)! W parafii jest dużo dobrych dzieł - no to przynajmniej kalendarz trzeba hejtować - róbcie tak dalej ba...ny. A pomyśleliście jak czują się teraz Kapłani których dotyczy ten durny artukół
Biały
Biały 06.02.2020, 21:23
Ja też jestem poirytowany i oburzony tym artykułem (już w samym tytule ten marny dziennikarzyna szuka sensacji i rozgłosu).
Jak można było napisać takiego gniota, takie brednie i niedorzeczności.
Pomijając fakt, że artykuł jest subiektywny, niegodziwy i nierzetelny nie wiem czy zauważyłeś żurnalisto, że to jest kalendarz parafialny a nie ogólnopolski, ogólnoświatowy czy powszechny. Wiesz dlaczego w Twojej Kronice są artykuły typu: "Ktoś załatwił swoją potrzebę na przystanku w Łapiguzie" albo "Dlaczego mieszkaniec Biłgoraja nie udzielił pierwszeństwa ciężarówce", bo to jest Kronika regionalna, podobnie jak ten kalendarz jest parafialny i w nim nie znajdą się na pewno wiadomości dotyczące światowych dni LGBT . Jestem parafianinem kościoła pw. św. Brata Alberta , tworzę tą wspólnotę i zapewniam Cię, że księża w dniu imienin wydają więcej na cukierki, które rozdają niż mają z tego jakieś korzyści.
Dla nas parafian Ci księża nie są jedynie urzędnikami i celebrytami ale tworzą razem z nami Wspólnotę i takie informację dla parafian są niezbędne .Ten kalendarz jest dla mnie , mojej żony, ciotki Gośki, którą kojarzę z kościoła i pana Jacka, z którym w niedziele po mszy zamienię parę słów. a nie dla ciebie człowieku, który idziesz do kościoła żeby się rozglądać, notować nagrywać i w końcu komuś "dowalić". zrozum,że Twój geniusz, dojrzałość, rozsądek, roztropność i iskrę bożą zostawiłeś wchodząc w mury tego kościoła.
s
s 06.02.2020, 22:25
Okropny wpis. Mnóstwo w nim nienawiści. Aż przykro to czytać
May
May 11.02.2020, 15:14
Same fakty, nie widzę niczego złego...
SS
SS 07.02.2020, 17:14
nie widzę tu nic okropnego ani żadnej nienawiści tylko stwierdzenie faktów
pixel
pixel 06.02.2020, 21:49
O co ten szum? Po co te obrażania? Dziennikarz opisał jakiś problem, banalny temat. Zapytał drugą stronę, czyli proboszcza. Proboszcz wyjaśnił o co chodzi. Pokazane są dwie strony medalu.
Jak pokazują Wasze wpisy temat budzi kontrowersje. Może to nauczka na przyszłość.
Razi mnie co innego. Komentujący, którzy zapewniają o miłosierdziu, wierze, miłości, swojej żarliwości religijnej tak zajadle atakują, obrażają dziennikarza. Z jednej strony tak dużo słów o modlitwie z drugiej strony pospolite, plucie na drugiego człowieka.
Biały
Biały 06.02.2020, 23:18
-pixel-. Jeśli uważasz, że dziennikarz opisał jakiś banalny problem to mam wątpliwości czy przeczytałeś ten artykuł, albo Ci się wyłączyło myślenie a druga sprawa pisząc o miłosierdziu, wierze, miłości, modlitwie i żarliwości religijnej mam wrażenie, że nie do końca rozumiesz o czym piszesz.
szczerze Ci życzę żebyś kiedyś taką wiedzę posiadł.

-s- to nie jest nienawiść tylko próba sprowadzenia na ziemię kogoś kto się minął z powołaniem i nie żywię do nikogo urazy.
Zamościak
Zamościak 07.02.2020, 08:42
" próba sprowadzenia na ziemię kogoś kto się minął z powołaniem" - WOW. Słowa godne niesławnego wydziału IV
Iks
Iks 07.02.2020, 00:44
Oby ktoś nie żywił urazy do Ciebie
Do aktywnych
Do aktywnych 2 dni temu, 23:01
Do iksów żywią urazę za próżność, egoizm, celebrację. Więcej pokory w tej parafii, a mniej złośliwych komentatorów.
sa
sa 06.02.2020, 23:55
Czy Ty jesteś pewien, że jestes chrześcijaninem? Potrafisz tak zwymyślać kogoś za to, że... ksieża wpisali swoje imieniny do kalendrarza? I to Ci się jeszcze jakoś kojarzy z LGBT (to też są ludzie). I zostawiasz w ten sposób kogoś za drzwiami "swojego" kościoła? Ech, no naprwadę
Quake
Quake 11.02.2020, 15:12
Ja rozumiem, chrześcijanin powinien byc miłosierny i dobry, OK wszystko rozumiem - ale swoje zdanie też można wyrazić i bronić swoich przekonań - a nie widzę w tej wypowiedzi wielkich jakiś krzywdzących słów, no niestety widocznie prawda w oczy kole ;)
Do przedmówcy
Do przedmówcy 2 dni temu, 23:03
Zadufani w sobie ludzie obrażają się o byle co. Prawda w oczy kole bo wyszła bardzo duża próżność.
Skyee
Skyee 06.02.2020, 19:14
Wooooow nie wierzę że to czytam, nie wierzę że ktoś w ogóle taki "artykuł" napisał... Ludzie, czy wy się słyszycie?? Nasza parafia to wspólnota, jesteśmy jak rodzina, odkąd mamy takich wspaniałych kapłanów, dzieje się bardzo dużo dobra. Tak jak ktoś napisał niżej, akurat naszym kapłanom nie brakuje pokory, zapraszamy np na Wieczór Chwały... Te dni są wyszczególnione, aby szczególnie wtedy pamiętać w modlitwie, bo w dzisiejszych czasach mega potrzeba modlitwy za kapłanów. W naszej parafii ludzie od dawna się modlą w tej intencji i Pan Bóg nam błogosławi i daje takich super księży.
Do skyeee
Do skyeee 06.02.2020, 20:11
Parafia bardzo medialna, aż za bardzo. Wspaniali księża są również w innych parafiach, w mojej również, ale nigdy nie przyszłoby im do głowy coś takiego zrobić. Radość to nie pusty śmiech rozpoznajesz różnicę? Dobrze, że to jeszcze dalej nie poszło. PS. Ktoś z parafii miał widać inne zdanie i może je mieć. Trzeba wyciągnąć z tego wnioski.
Skyee
Skyee 11.02.2020, 15:05
"Coś takiego zrobić" - piszesz jakby to było nie wiadomo co, a to zwykła prośba o modlitwę, chyba nie rozumiesz, jak wiele jej teraz potrzeba i jaka jest jej siła :) Czy zachęta do wspólnej modlitwy to jest "za bardzo medialne"? i teraz nie mówię tylko o gównoburzy w sprawie kalendarza (bezsensownej z resztą) ale o innych pięknych przedsięwzięciach organizowanych u nas: EDK, pielgrzymka do Krasnobrodu, wieczory Chwały i wiele więcej... czy to jest dla Ciebie za medialne? i bardzo dobrze że tyle się dzieje oraz zapewniam Was, nie jest to robione dla medialności... Parafia to wspólnota, a ja w niej się czuję jak w rodzinie.

Poza tym nie było obowiązku posiadania kalendarza :) Nie wiem po co ktoś to rozpętał skoro go nie chciał i mu takie rzeczy przeszkadzają ;)
PP
PP 07.02.2020, 17:19
bo kapłani w twojej parafii nie myślą coby tu fajnego zrobi i dlatego by im do głowy nie przyszło. a gdzie miało dalej pójść? Do papieża? Wypisujesz debilizmy.
Odpowiedz
Odpowiedz 09.02.2020, 23:15
Do TVN również może być.
Pokory życzę
Pokory życzę 06.02.2020, 13:01
Można się zapomnieć mając takie kadzielnice jak zapewne wpisy parafianek.. Zapewniam, że są inni pokorni księża, którzy nie prowokują prywatnymi świętami w kalendarzach, fb, stronach. Bycie celebryta to nie ten zawód. Jak coś jest uświęcone nie potrzebuje reklamy jak twierdzą pokorni księża.
dd
dd 07.02.2020, 17:21
Sam sobie pokory życz wypisując te brednie, czasy starych tercjar minęły, trzeba docierać o świata w inny sposób
Gg
Gg 2 dni temu, 23:06
Dałeś świadectwo swojej kulturze i nowoczesności. Tak docierają celebryci do świata że ludzi coraz mniej w kościołach. Takie są fakty samochwały.
Małgorzata
Małgorzata 06.02.2020, 11:44
Trzeba czepić się parafii bo dużo dzieje się w niej dobrego. Jak widać licho nie śpi. Można było się spodziewać że wcześniej czy później tak będzie. Kalendarz jest super. Księża w tej parafii bardzo pokorni. Każdemu życzę takich Kapłanów.
Jestem dumna że jestem z parafii pw. Św. Brata Alberta w Zamościu
Ola
Ola 05.02.2020, 20:24
Kolejny artykuł potwierdzający, że ta "gazeta" to zwykły szmatławiec, której dziennikarze najwyraźniej mają problem z napisaniem artykułu na poważny temat, a jedynie szukają sensacji w błahych sprawach. Żenada!!! Czy w Zamościu nie ma ważniejszych tematów?
Agnieszka
Agnieszka 05.02.2020, 12:07
No cóż ludzie mają różne problemy Problemem była nauka Religii w szkole katolickiej więc czemu tu się dziwić
Zdziwiony
Zdziwiony 05.02.2020, 18:32
A skromne wpisanie swoich imienin w kalendarz już nie jest problemem. No patrz! Nie zapomnijcie o urodzinach i innych świętach, podobno to TRADYCJA WŚRÓD KSIĘŻY TERAZ TAKIE PRZYPOMINANIE o "uroczystościach".
hehe
hehe 07.02.2020, 17:23
i co z tego - nie chcesz to nie świętuj imienin kapłanów - pomódl się za nich i po kłopocie (zamiast wypisywać debilizmy)
pixel
pixel 04.02.2020, 16:31
Szanowni oburzeni. Nikt księżom nie odbiera ich zasług, ale w płatnym kalendarzu pisanie o imieniach proboszcza i wikarych jest niesmaczne. Z pokorą mi się nie kojarzy. Ksiądz proboszcz wyjaśnia, że chodzi o modlitwę za duszpasterzy.
Parafianie też obchodzą imienny, rocznicę ślubów itd. I za tą modlitwę w tej intencji muszą płacić.
Skyee
Skyee 11.02.2020, 15:36
Słuchaj, nie chcesz kupować kalendarza - nie kupuj, przecież to przymusowe nie jest... Jakie "niesmaczne" - ktoś tu niżej napisał - jak w rodzinnym kalendarzu zapisujesz sobie imieniny bliskich tak i tu jest zapisane, ci księża są dla nas jak rodzina, więc bardzo dobrze że jest to wpisane - jest to dzień szczególnej modlitwy - That'a ALL...
fuj
fuj 07.02.2020, 17:25
z pokorą zacznij od siebie, za modlitwę się nie płaci, widać że nic z tego nie rozumiesz
Do komentatora
Do komentatora 07.02.2020, 20:47
Ale poziom fuj w tej parafii.
ZCM
ZCM 04.02.2020, 16:01
Bolszewicki styl, bolszewickie metody. Gratulacje dla ,,dziennikarza''
Do Katarzyna
Do Katarzyna 04.02.2020, 14:54
Wystarczy poprosić o modlitwę w niedzielę przed imieninami. Przekaz duży i przejrzysty. Cytat - "skromność nasza może być czasem najpiękniejszą dumą". Polecam tej parafii i innym.
T
T 07.02.2020, 17:26
a ja polecam to samo tobie zamias pisać bzdury
KK
KK 2 dni temu, 23:09
W kolaratkach komentatorzy się odezwali, bo bardzo podobne komentarze. Chociaż nie, część jest chamskich.
Która
Która 04.02.2020, 14:01
Bardzo przykry i krzywdzący jest ten artykuł. Tyle dobrych rzeczy dzieje się w tej parafii, a taki tekst powoduje zniekształcenie rzeczywistości, bo je pomija. Tyle szumu wobec tak nieistotnej sprawy! Ps. Akurat tym Księżom nie brakuje pokory! Popatrzmy na siebie!
Katolik
Katolik 04.02.2020, 13:35
To jest kłopot z pokorą delikatnie mówiąc. W tej parafii i innych księża "obchodzą" też urodziny. Nie wspomnę o Wielkim Czwartku czy rocznicy święceń. Celebryci tak mają. Jest to robione dla próżnych pobudek, bo uwazam, że grupy duszpasterskie na pewno o takich uroczystościach pamiętają. Ale to nic, w Lipsku i pokazywała to telewizja Lublin była msza transmitowana w intencji imienin i urodzin księży. Komentarz zbędny, bo zażenowanie było bardzo duże. A jak w kalendarzu nie ma wszystkich świętych, a są wymienieni księża to niech to będzie najlepsza recenzja dla nich wszystkich. Więcej pracy, skromnosci i pokory!
NK
NK 07.02.2020, 17:29
Zażenowanie budzi katolik który poucza księży w internecie - idź i porozmawiaj w cztery oczy, broń swoich Kapłanów zamiast hejtować!
Do nerwowego
Do nerwowego 2 dni temu, 23:12
Zażenowanie budzi ksiądz, który poucza w Internecie zamiast myśleć. Wyłącz kompa i pomódl się.
Do NK
Do NK 07.02.2020, 20:49
Jednakowe oznaczenia komentatorów. Zła taktyka. Nie pouczajcie tylko zakończcie temat. Nakręcacie dyskusję.
idg
idg 05.02.2020, 08:59
Katoliku jak ktoś ma kłopot z własnym wysokim ego to też ma problem z pokorą. Proponowałabym popatrzeć się w lustro.
Pozdrawiam
Pozdrawiam 07.02.2020, 21:20
A wystarczyła tylko skromność. Proponuję by komentatorka nauczyła się pisać.
kl
kl 04.02.2020, 15:18
Tak. Właśnie o to chodzi, o "celebryctwo"
Katarzyna
Katarzyna 04.02.2020, 12:57
Dlaczego ludzie nie potrafią zrozumieć pewnych rzeczy....?
Księża z parafii Brata Alberta, są skromni i zapewniam, to że w kalendarzu parafialnym są zaznaczone imieniny, służy jedynie temu aby pamiętać szczególnie w tym dniu o modlitwie w intencji solenizanta!
Więc zamiast szukać w tak błahych sprawach sensacji, polecam napisać o czymś pozytywnym co się dzieje w parafii, bo jest tego bardzo dużo ....!
ZMC
ZMC 04.02.2020, 10:23
Walczyć z czarną mafią. Za PiSu już im się w głowie przewraca.
cmz
cmz 04.02.2020, 13:19
zmc psychiatra cie uleczy
Zmc
Zmc 04.02.2020, 14:35
Ciemnogrod ma sie jak najlepiej. Na kolana i płacić na tace dla złodzieji.
xyz
xyz 04.02.2020, 14:43
Idąc do kościoła nie musisz dawać na tace. Na kolana klękasz przed Bogiem, nie przed księdzem.
Nie musisz chodzić do kościoła, nie musisz też obrażać innych.
Do xyz
Do xyz 04.02.2020, 17:15
Nic nie muszę. Nawet kupić kalendarza za który płacę z reklamą celebrytów. Trochę pokory, taktu i wyczucia powinno się mieć, zwłaszcza będąc księżmi.
aaa
aaa 04.02.2020, 18:48
Mozesz kupic kalendarz z Biedroniem i jego żona
Lekarz
Lekarz 04.02.2020, 19:29
Piszesz nie na temat. Masz tego świadomość? Połącz się z mózgiem.
Tomaszowianka😉
Tomaszowianka😉 04.02.2020, 10:19
Piekna inicjatywa, modlitwa w tym dniu na pewno nie zaszkodzi a wręcz pomoże naszym kapłanom. Gdyby ludzie modlili się o dobrych księży albo za uzdrowienie ich duszy i powrót na drogę powołania to by może nie było tyle zejść z niej.
Szukanie sensacji tam gdzie jej nie ma!!
Redaktorzy litości!!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 04.02.2020, 10:16
Widać jaki z pana parafian !! I taki sam mieszkaniec tudzież obywatel - nie mówiąc brzydko lubi pan robić problemy we własnym środowisku!!! I takich właśnie mamy mieszkańców Gratuluję i jak się panu nudzi to to za robot się rozglądać
Zamościak
Zamościak 04.02.2020, 08:39
przecież wiadomo kto "zaskoczony" i tak zbulwersowany. Tak, tak rafałku jesteś ż e n u j ą c y. I ciekawe po co ci ten kalendarz. Przecież "czarnych marszy" tam nie ma
Zamościanin
Zamościanin 04.02.2020, 08:36
Na stronie internetowej Parafii jest numer telefonu do kancelarii, a także informacja w jakich godzinach jest czynna. Jeżeli Pan znalazł numer do Was z łatwością mógł znaleźć numer do Księdza Proboszcza lub do Parafii - zadzwonić i zapytać się, a nie iść z tym do gazety.
Osobiście jestem zadowolony, że autor kalendarza zaznaczył kiedy są imieniny księży z Parafii Brata Alberta. Jest to KALENDARZ PARAFIALNY, jak tworze kalendarze rodzinne to też zaznaczam kto kiedy ma imieniny/urodziny i nie dlatego, że oczekujemy od siebie prezentów. Dla Kapłanów najważniejsza jest modlitwa i cieszę się, że jest ta"przypominajka".
Panie Bogdanie, proponuje zająć się innymi tematami, a jeżeli już tak bardzo chce Pan krążyć wokół tematu Parafii Brata Alberta to może przedstawi Pan ile dobra ci księża robią dla wiernych i ostatnie czego oczekują to prezentów lub ofiar dla siebie. W Parafii funkcjonuje wiele wspólnot, jest organizowanych bardzo dużo wydarzeń, na które przyjeżdżają wierni z całej diecezji (np. weekendowe rekolekcje dla małżeństw). Parafia jako jedyna w WOJEWÓDZTWIE udostępniła miejsce na jadłodzielnie - SPICHLERZ BRATA ALBERTA i pomaga potrzebującym.
Przy tych argumentach artykuł o tym, że w kalendarzu parafialnym jest zaznaczone kiedy Księża obchodzą imieniny jest co najmniej śmieszny.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 04.02.2020, 06:09
Lubią prezenty ale powinni podać też, w jakim wieku powinne być prezenterki tudzież prezenterzy. Chociaż ze statystyk wiadomo, że im młodszy tym lepszy

Pozostałe