Ukraińcy pokazali film o Hrubieszowie

  • 28.01.2020, 08:00
  • Mariusz Parol
Ukraińcy pokazali film o Hrubieszowie
Historyczny film, do którego zdjęcia kręcono w Hrubieszowie jeszcze latem 2018 r., został zaprezentowany w ukraińskiej telewizji. Wcześniej pokazywano go już w kinach i szkołach na terenie całej Ukrainy. Ukraińcy obawiają się jego przyjęcia w Polsce.

Przed kilkoma dniami, na kanale Espreso w ukraińskiej telewizji, zaprezentowano film pt. "Rubież. Hrubieszowska operacja" w reżyserii Olesi Morhuneć-Isajenko. Dokument opowiada o wspólnej operacji podziemia polskiego i ukraińskiego, WiN i UPA, przeciwko NKWD, dokonanej w Hrubieszowie w nocy z 27 na 28 maja 1946 r. Oddziały obu armii powstańczych zaatakowały wtedy urzędy i instytucje opanowane przez służby komunistyczne na terenie miasta. Akcja zakończyła się sukcesem. Uszkodzono kilka budynków i uwolniono ponad 40 więźniów.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bonifacy
Bonifacy 29.01.2020, 21:46
Niby dlaczego obawiają się ukraińcy przyjęcia filmu w Polsce ? jeśli jest nakręcony o prawdę historyczną to czego się bać ??? no chyba że dokładnie wiedzą że nakręcili gniot oparty o ich widzi misie i wiedzą że Polacy nie nabiorą się na "koloryzowaną " historię dlatego obawy . Filmu nie widziałem ale skoro podają że to był sukces to coś jest nie tak bo za wielki sukces to nie był , brak organizacji , nie mogli nawet wysadzić drzwi a nawet zgineła postronna osoba , tak więc jak by Jaruzel był mniej leniwy to by mogło skończyć się różnie . Ten sukces trochę przypomina ostatni odwet Iranu za to że im zabili wojskowego to w zamian zestrzelili samolot ukraińcom i zgineli Irańczycy ot historia .
riki
riki 28.01.2020, 11:39
najbardziej bulwersujaca była wspólpraca przy kręceniu scen w Polsce
Lech
Lech 28.01.2020, 08:24
Ta wspólna akcja z ociekającymi krwią pomordowanych Polaków tzw powstańców ukraińskich to całkowita kompromitacja tzw polskiego podziemia. Nawet rząd w Londynie zabronił takich wysrępków.

Pozostałe