Gm. Jarczów: Rodzice kontra wójt. Chodzi o szkoły

  • 28.01.2020, 07:15
  • Wioleta Dudek
Gm. Jarczów: Rodzice kontra wójt. Chodzi o szkoły Rodzice obu szkół spotkali się 20 stycznia, żeby wspólnie omówić sytuację.
W gminie Jarczów robi się gorąco... Rodzice dzieci uczących się w szkołach w Gródku i Chodywańcach sprzeciwiają się likwidacji tych placówek. Argumenty radnych i wójta uważają za manipulację. Są zbulwersowani tym, że nie dopuszczono ich do głosu podczas sesji. Nie wykluczają, że zdecydują się na zbieranie głosów pod petycją w sprawie referendum o odwołanie wójta.

Tydzień temu w artykule "Za drogie korepetycje" opisywaliśmy, że 16 stycznia Rada Gminy większością głosów (11 "za" do 1 "przeciwko" i 1 osoba wstrzymała się) podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji placówek w Gródku i Chodywańcach z końcem roku szkolnego 2019/2020.

Zdaniem władz gminy w obu szkołach jest za mało uczniów (po 17), tymczasem zatrudnionych jest po 11 nauczycieli. Gmina co roku więcej dopłaca do utrzymania szkół, koszt kształcenia jednego ucznia to rocznie ponad 40 tys. zł. 

Na sesji obecna była część rodziców i  rodzice uczniów, ale nie zostali dopuszczeni do głosu. Odczytane, a później skomentowane, zostały tylko petycje podpisane przez radę rodziców obu szkół. Rozgoryczeni rodzice mówią, że potraktowano ich przedmiotowo i złamano zasady demokracji. Zgłosili się do naszej redakcji, żeby zabrać głos, bo ich go pozbawiono. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Wioleta Dudek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
KIKO
KIKO 04.02.2020, 23:05
Rodzice są sobie sami winni, że jest mało dzieci !
Xyyy
Xyyy 04.02.2020, 20:30
Ale zmiana szkoły na inną dużą wcale nie jest tragedią dzieci potrafią się znakomicie odnaleźć w takiej szkole i jest inny tryb od nauczycieli po uczniów i rodziców wszyscy trzymają się razem jakiś szacunek a nie dogryzanie i obrażanie dzieci także zapewniam Panie Wójcie że krzywdy tym dzieciom nie zrobi a rodzice z czasem Pana decyzję uszanują .
Www
Www 04.02.2020, 20:06
Jeszcze kuratorium nie "klepnęło" likwidacji szkoły w Chodywańcach a już remont ruszył. Ludzie "wójta" muszą mieć wszystko ma tip top zrobione jak najszybciej.
Nauczyciele dla pełnego etatu muszą teraz jeździć do kilku szkół a niektórzy 8 godzin siedzą na doopie i etat jest.
Niektórych rodziców nie stać na markowe ubrania dla swoich dzieci, a WSZYSCY wiemy jak jest w wiekszych szkołach. Psychika uczniów też jest ważna. A jarczów? (celowo z małej litery) pseudo metropolia w której ucznoiwie i nauczyciele myślą ze sa kimś a tak naprawde słoma z butów........
Pseudo wójcie przejrzyj na oczy, na nagrody gdzie indziej znajdziesz kasę.............
Wujek "dobra rada"
Wujek "dobra rada" 02.02.2020, 20:04
Tak jak przypuszczałem. Przez cały weekend żadnego hejtu w kierunku szkół, co świadczy o tym że kiedy urząd gminy nie pracuje to i hejtować nie ma komu. Zobaczymy co będzie jutro bo jutro poniedziałek i czas do pracy rodacy a więc do stanowisk i piszemy wedle polecenia. Żal, żal i jeszcze raz żal.
Uczeń
Uczeń 02.02.2020, 23:13
Za to nauczyciele w weekendy wolne to i pisać jest komu, gdyby były ferie to byłoby więcej czasu na obronę stołeczka pod artykułem
Wójek "dobra rada"
Wójek "dobra rada" 31.01.2020, 09:43
Drodzy zwolennicy broniących się placówek oświatowych nie odpisujcie i nie reagujcie na progminne komentarze. Niektórym tylko o to chodzi aby prowokować, jest to robota 2 może 3 hejterów którzy dostali polecenie i tyle w temacie. Trzymam za was kciuki. Powodzenia.
Wujek
Wujek 31.01.2020, 09:47
Przepraszam za błąd w nazwie .... Ten słownik 😔
Rady z innej  gminy
Rady z innej gminy 31.01.2020, 08:56
Nauczyciele to KASTA ,której zależy na karcie nauczyciela . Czas najwyższy zrobić porządek a nie utrzymyawać tylu darmozjadów przez samorządy . Budżet gminy to nie dojna krowa i pastwisko dla baranów . Brawo Wójt i radni ,interes gminy jest ważniejszy niż roszczenia KASTY ...
ZNP
ZNP 31.01.2020, 07:55
Przerobić szkoły na Mc Donalda!! gwarantuje że liczba młodzieży w tych budynkach zwiększy się wielokrotnie, a i nauczyciele znajdą pracę na kasie czy w smażalni, z sobotami, bez wakacji, ferii itp :) jak każdy normalnie pracujący człowiek. Ponadto uważam że rodzice faktycznie "dobrze" robią.. nauczycielom :D klamka zapadła, a wy się tak dajecie manipulować, grają wami jak chcą, ktoś dobrze napisał z Łaszczowem. Scenariusz pewnie byłby taki sam w tym przypadku. Nauczycielom zależy tylko i wyłącznie na "karcie" przetargowej i kasie, nie na dzieciach.
Xxx
Xxx 19.02.2020, 12:19
Ciekawe kto by wtedy wasze dzieci uczył! Za kilka lat nie będzie nauczycieli bo młodzi nie chcą pracować w tym zawodzie. I w końcu może wzrosną zarobki dla nauczycieli. Ale widać że naród nie potrzebuje dobrego wykształcenia W końcu ciemnotą latwiej rządzić.
ZPW
ZPW 30.01.2020, 21:43
Ja uważam że rodzice dobrze robią. Wójt obiecał że do póki on będzie wójtem obie szkoły będą. A tym czasem na sesji wyrzekł się tego co sam powiedział. Żenada i wstyd. W Jarczowie nawet dyscypliny nie ma. Jestem zawiedziona wójtem. Po prostu wstyd panie wójcie. Chańba.😒
Qwerty
Qwerty 31.01.2020, 14:49
A czy gospodarność coś znaczy? Utrzymać szkołę dla zasady gdzie na 17 uczniów jest 11 nauczycieli, w klasach po 2 albo jednym uczniu. Gdzie tu jest sens i właściwe zarządzanie. Dziwi mnie postawa rodziców, zamiast zapewnić dzieciom odpowiednie warunki w normalnej szkole oni popierają nauczycieli którzy myślą tylko o własnych ciepłych etatkach
Jaśiek
Jaśiek 01.02.2020, 17:46
Gdzie jest ta normalna szkoła
Choody
Choody 30.01.2020, 23:11
Kiedy padły takie słowa? Proszę przypomnieć i nie rzucać słów na wiatr, ja sobie nie przypominam aby takie słowa padły z ust wójta
Abcdef
Abcdef 30.01.2020, 20:18
Nauczycielom zależy na pracy, nie na szkole,dlatego tyle szumu robią. Straszą, że dadzą dzieci do Podhorzec albo Tomaszowa i bardzo dobrze, w końcu dzieci zobaczą jak wygląda fajna szkoła.Te puste argumenty nauczycieli, opisane w gazecie są śmieszne.
Qwerty
Qwerty 30.01.2020, 18:49
Tu nie chodzi o dzieci tylko o ciepłe posadki dla nauczycieli, w najbliższej okolicy jest wiele szkół do których mogą dojechać dzieci bez żadnych przeszkód i mieć odpowiednie warunki do nauki. Bardzo dobra decyzja, brawa dla Pana Wójta.
xxx
xxx 30.01.2020, 16:59
Gródek zamykać w pierwszej kolejności, najgorsza szkoła w jakiej byłem .
Hit
Hit 30.01.2020, 10:06
Sytuacja identyczna jak z LO w Łaszczowie. Byl placz ze chcieli szkole zamknac, nauczyciele protestowali bo to dla dobra dzieci. Jak szkole przejelo stowarzyszenie, a wiec skonczyla sie karta nauczyciela to dziwnym trafem nauczyciele sie zwolnili. Mogli zostac dla dobra dzieci.... a jednak
Xxx
Xxx 30.01.2020, 06:57
Jak będzie 10 uczniów to też będą walczyć żeby nie zamykać? Rozumiem rodzicow ale też i władze gminy, gdzie gmina na prowadzeniu tych szkół ciągle traci. Może za zaoszczędzone pieniądze w końcu zrobią przedszkole z prawdziwego zdarzenia w Jarczowie. Tak niestety w ostatnich latach wygląda rzeczywistość w małych wioskach że szkoły sa zamykane bo nieopłacalne jest ich utrzymanie, totonie nie pierwsze w Polsce szkoły i nie ostatnie a robią szum jakby nie wiem co się działo
Franek
Franek 29.01.2020, 17:58
Zamiana szkoły w Gródku na klub dla gejów.
Anonim, Jadzi
Anonim, Jadzi 29.01.2020, 16:34
Nie rozumiem rodziców i nauczycieli (bo widzę na zdjęciu) o co chodzi, szkoła jest 5 km dalej, jedzie szkolny autobus. Dzieci dadzą radę. W większej szkole są większe możliwosci, nie mają nawet sali gimnastycznej, a jak wygląda, w-f, lekcje łączone z inną klasą.
Abc
Abc 29.01.2020, 14:23
W Jarczowie w przedszkolu na ścianach jeden grzyb dzieci chorują , dlaczego tym się wójt nie zajmie?
Ja chodziłam do jednej z tych szkół i były łączone klasy bo też było mało dzieci i jakoś nie miałam problemu z odnalezieniem się w większej szkole gdzie było więcej uczniów.
A tak poza tym, to może też dzieci pasowałoby zapytać czy chciały by się uczyć w innej szkole, bo z tego co mi wiadomo do większość dzieci nawet płacze bo nie chcą się uczyć w Jarczowie tylko w swojej gdzie się teraz uczą. No ale kogo to obchodzi???
Zawsze dzieci z Jarczowa mieli za nic dzieci z okolicznych wsi.... Chodziłam do Jarczowa i wiem jak to jest....
Anonim
Anonim 29.01.2020, 14:17
Zamiast szkoły można zrobić tam coś innego, chociażby świetlicę dla młodzieży. 17 osób 11 nauczycieli. Jeszcze trochę czasu i będzie więcej nauczycieli jak uczniów.
xyz
xyz 29.01.2020, 13:24
Za zaoszczedzone pieniadze po zamknieciu placowek wojt moglby postarac się o nowe przedszkole
Aleksandra
Aleksandra 29.01.2020, 12:37
Ja nie widze problemu zeby przeniesc dzieci do Jarczowa i tak autobus szkolny wozi dzieci z Grodka i Chodywaniec wiec co zalezy tamtym pozostalym osobom ? Za pare lat beda musialay pojsc do szkoly sredniej a tam juz nie ma klas po dwie osoby wiec jak one sobie poradza w tak licznej grupie ?
XY
XY 29.01.2020, 12:09
W Chodywańcach stworzyć przedszkole!!! W tym malym w Jarczowie warunki dla dzieci są słabiutkie.😥

Pozostałe