Mało powołań, coraz mniej wiernych. Będą łączyć parafie?

  • 28.01.2020, 05:30
  • Agnieszka Piela
Mało powołań, coraz mniej wiernych. Będą łączyć parafie? Fot. pixabay.com
Spada liczba powołań. W ub. roku do polskich seminariów wstąpiło 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż rok wcześniej. Czy grozi nam zamykanie kościołów, łączenie parafii? Te i inne pytania zadaliśmy ks. dr Jarosławowi Przytule, rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie.

- Sądzę, że w perspektywie najbliższych lat naszej diecezji zamojsko-lubaczowskiej nie grozi zamykanie parafii ani ich łączenie. Chociaż obserwuje się wyraźny spadek liczby kandydatów do seminarium duchownego, póki co, nie wpływa to znacząco na organizację pracy w parafiach. Całkiem spora grupa księży pracuje poza diecezją – są to pracownicy uniwersytetu, wychowawcy seminaryjni, doktoranci czy kapłani posługujący w innych krajach, także na misjach. W razie braków kadrowych diecezja posiada personalne "zaplecze". Obecnie księża przechodzą na emeryturę w wieku 70 lat, ale nie jest powiedziane, że ten wiek nie zostanie – w razie potrzeby – podwyższony. A jak będzie za trzydzieści czy pięćdziesiąt lat, trudno przewidzieć. Z trudności zewnętrznych, jak i wewnętrznych Kościół wychodził zawsze wzmocniony i oczyszczony. Mamy podstawy wierzyć, że będzie tak również i tym razem. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Były  ksiądz
Były ksiądz 30.01.2020, 19:20
Forum i opinie ,prawa a powołanie . Fakty i mity .Wiara i teologia .Fa łsz i kłamstwo Życie i bajka . Wybór należy do społeczeństwa
FRANCISZEK
FRANCISZEK 28.01.2020, 10:25
Jak nie oddajesz czci Bogu to czcisz diabla Innej drogi nie ma!Dziwisz sie potem ze na Swiecie tyle roznych katastrof Tyle zabojstw Nawet w naszym regionie krytykujesz ksiezy Ze tacy to a tacy Ksieza tez sa ludzmi Popelniaja grzechy A Ty czy chociaz dzisiaj Powiedziales Ojcze Nasz?
Bogdan Boner
Bogdan Boner 10.02.2020, 20:07
Straszny beton o ciasnym umysle, ale za to bezkrytyczny na grzech kleru.
To smutne, bo prwdziwi chrześcijanie musza sie za takich wstydzić.
Sad
Sad 29.01.2020, 12:52
Nie powiedziałem i jestem tego dumny, ale powiedziałem do syna powodzenia. A co do łączenia parafii, to piękna wiadomość. Im ich mniej tym lepiej, i dzieci będą bezpieczniejsze
Reformacja
Reformacja 28.01.2020, 10:00
Koniec kasty w sutannach .Wiadomo że Kościół Rzymsko - Katolicki to grupa mężczyzn niereformowanych ,chciwych ,pazernych gdzie pedofilia i homoseksualizm jest powszechny jak Amen w pacierzu .Kto z młodych zechce wstąpić do takiej grupy ? Fakty są znane jacy są duchowni . Czas na normalność nadchodzi nic już tego nie zmieni .
WWW
WWW 29.01.2020, 08:49
p. Sadowski, spójrz pan w lustro. Ty artysto i wielu, wielu innych. Grupa
Prkurator
Prkurator 29.01.2020, 08:20
A czy przypadkiem ty reformowany nie jesteś pedofilem?
Zamościanka
Zamościanka 28.01.2020, 11:01
Nie wrzucaj wszystkich do jedengo worka!!! Mamy bardzo wielu wspaniałych księży.
A.
A. 28.01.2020, 09:10
Znieść celibat i będą powołania .Ilu księży w ostatnim czasie zrezygnowało z posługi na rzecz małżeństwa?Wielu.
WM
WM 28.01.2020, 14:19
U grekokatolików nie ma celibatu a powołań w zasadzie jest jeszcze miej więc nie chodzi tylko o celibat (tak jak niektórzy myślą).
luter
luter 28.01.2020, 07:04
SEX = celibat .Wiara przelicza się na kasę . Koniec fałszywej wersji chrześcijaństwa blisko coraz bliżej .Nawet pastor Piotr Filipek wie jak jest z tym tematem ,obłuda ,chciwość porządanie to już działa .
Ucz się dziecię
Ucz się dziecię 28.01.2020, 09:22
dziecko, może by tak słownik ortograficzny na początek
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 28.01.2020, 06:43
Pasterzy coraz mniej bo hodowla coraz mniej opłacalna
WWW
WWW 28.01.2020, 09:23
Mniej ale debili przybywa, taka zależność. Vide powyżej
Odpowiedz
Odpowiedz 10.02.2020, 21:16
O księżach mówić debile?. Grubo.

Pozostałe