Podnieś swoje kwalifikacje

  • 23.01.2020, 12:06 (aktualizacja 24.01.2020, 14:26)
  • Artykuł sponsorowany
Podnieś swoje kwalifikacje
Rozmowa z Danutą Błahutą, koordynatorem Akademickiego Centrum Edukacji Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

 

Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu od kilku lat posiada w swojej ofercie edukacyjnej studia podyplomowe. Co dają tego typu studia osobom już posiadającym wyższe wykształcenie?

– Studia podyplomowe są inną niż studia wyższe i studia doktoranckie formą kształcenia, adresowaną do absolwentów uczelni wyższych co najmniej na poziomie studiów licencjackich. Ta forma kształcenia przede wszystkim umożliwia uzyskanie nowych kwalifikacji. Daje również możliwość zdobycia nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Jednocześnie studia podyplomowe umożliwiają doskonalenie posiadanych już umiejętności. Ponadto kształcenie na studiach podyplomowych często ma wymiar praktyczny. Tutaj spotykają się ludzie związani z nauką oraz praktycy z różnych branż, którzy przekazują słuchaczom nie tylko wiedzę z danego obszaru, ale także własne doświadczenia zawodowe. Okres realizacji studiów podyplomowych, zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi, powinien trwać co najmniej 2 semestry, czyli już w ciągu roku możemy zdobyć nowe, atrakcyjne na rynku pracy, kwalifikacje zawodowe.

 Jakie kierunki studiów podyplomowych oferowanych przez UPZ cieszą się obecnie największym zainteresowaniem?

– Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki studiów adresowane głównie dla nauczycieli. Są to m.in. Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika), Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Przygotowanie pedagogiczne, Nauczanie języka angielskiego na poziomie wczesnoszkolnym, Matematyka, Informatyka. Oferta adresowana do innych grup zawodowych również cieszy się dużym zainteresowaniem, a w szczególności kierunki takie jak: Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa państwa, Bezpieczeństwo i higiena pracy, Agent celny, Język angielski w biznesie.

 A jak wygląda sytuacja z naborem na studia podyplomowe na semestr letni bieżącego roku akademickiego?

– Rekrutacja na studia podyplomowe trwa przez cały rok. Poszczególne kierunki studiów uruchamiamy, gdy zbierze się grupa ok. 15 osób. Od semestru letniego kandydaci na studia podyplomowe mogą skorzystać aż z 10 nowości w ofercie, adresowanych do różnych grup zawodowych. Są to m.in.: Agent celny, Integracja sensoryczna, Data Science, Informatyka dla nauczycieli, Technologie programistyczne, Diagnoza i terapia pedagogiczna, Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika), Zarządzanie w ochronie zdrowia, Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa państwa. Oferta studiów podyplomowych jest stale aktualizowana, aby spełniała oczekiwania rynku pracy i wymogi formalne związane ze zmieniającymi się przepisami prawnymi.

Pełna oferta studiów podyplomowych, na które prowadzona jest rekrutacja, znajduje się na naszej stronie internetowej www.upz.edu.pl.

 Czy poza studiami podyplomowymi Uczelnia Państwowa w Zamościu proponuje jeszcze inne formy kształcenia?

– W Uczelni funkcjonuje Akademickie Centrum Edukacji, w ramach którego są prowadzone studia podyplomowe, kursy specjalistyczne i szkolenia. Są to m.in. kursy językowe dla różnych grup wiekowych, kursy pierwszej pomocy i inne. Ponadto w ramach ACE funkcjonuje, utworzony przez Uczelnię, Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, który oferuje tej grupie zawodowej bogatą ofertę kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych oraz dokształcających. Poza stałą ofertą szkoleniową, Uczelnia Państwowa w Zamościu może przygotować szkolenie na indywidualne zamówienie klienta zewnętrznego. Niektóre kursy i szkolenia możemy przeprowadzać poza siedzibą Uczelni. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych podnoszeniem kwalifikacji.

 Jak wygląda finansowanie powyższych form kształcenia?

– Studia podyplomowe, szkolenia oraz kursy są odpłatne, ale istnieją różne możliwości dofinansowania kształcenia. Źródła dofinansowania są uzależnione od sytuacji zawodowej, w jakiej znajduje się dana osoba. Są odrębne programy dla osób bezrobotnych oraz dla osób pracujących.

Pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie kształcenia swoich pracowników m.in. z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. KFS jest wydzieloną częścią Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Chcąc uzyskać dofinansowanie do studiów podyplomowych lub innych form kształcenia, należy złożyć wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy, właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.

 

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o studiach podyplomowych i kursach, oferowanych przez Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu?

– Szczegółowe informacje można uzyskać w Akademickim Centrum Edukacji UPZ – ul. Hrubieszowska 24, tel. 663 188 380, e-mail: [email protected] oraz na stronie www.upz.edu.pl.

DR

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 31.01.2020, 13:47
Osoby zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji w zakresie branży IT, zapraszamy na szkolenia informatyczne do itschool.pl

Pozostałe