Zamojskie ulice. Gościniec starolwowski

  • 14.01.2020, 09:13
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Gościniec starolwowski Zdjęcie wykonał Stanisław Orłowski w 1975. Widać na nim ulicę Orląt Lwowskich od strony skrzyżowania z ulicami: Żdanowską i św. Piątka. Taka zabudowa istniała kiedyś w całej okolicy. Część ze sfotografowanych domów już nie istnieje.
Ulica Świętego Piątka w Zamościu ma długość ok. 940 metrów. Stoją przy niej obecnie głównie domy jednorodzinne, duży Pawilon Handlowy "Marcin" i sklep PSS "Społem" oraz Masarnia "Sikora". Można tam także zobaczyć jedną z najdziwniejszych kapliczek na Zamojszczyźnie. Jest ona fascynująca!

To pochodzący z XVII w., ośmioboczny cokół, który podtrzymuje kapliczkę ze scenami Męki Pańskiej. Budowla ma ok. 7 metrów wysokości. Nazywany jest figurą św. Piątka i jest niemym, bardzo ważnym, świadkiem rozwoju zamojskich przedmieść. Można o ich dziejach opowiadać bardzo długo. 

Domy na przedpolu twierdzy

– Historia zamojskich przedmieść jest fascynująca – mówi dr Agnieszka Szykuła-Żygawska, historyk sztuki, regionalistka, autorka kilku książek – Istnieje przecież ponad 50 lokalnych nazw związanych z przysiółkami czy zakątkami, które już w Zamościu nie istnieją. Bo należy pamiętać, że historia przedmieść jest związana z dziejami twierdzy. Były one palone przez obce wojska, przebudowywane, zmieniane. W tym kontekście stara figura św. Piątka ma naprawdę wielkie znaczenie. Zachowała się przecież pomimo wielu dziejowych burz. 

Ulica św. Piątka ma swój początek przy skrzyżowaniu z ul. Żdanowską, Lipską i Orląt Lwowskich, a kończy się przy skrzyżowaniu z dzisiejszą ul. Młyńską, niedaleko ul. Krasnobrodzkiej. W XVI i XVII w. te tereny stanowiły część przedpola zamojskiej twierdzy.  Były one wówczas właściwie puste. Wiadomo, iż w 1591 r. w założonym kilkanaście lat wcześniej Zamościu istniały 282 nieruchomości. Z czego na przedmieściach stało tylko 69 domów. Nie tylko. Za zamojską Bramą Szczebrzeską był duży młyn. Na Przedmieściu Lubelskim istniał natomiast folwark ordynacki z sadem oraz dwa drewniane budynki, które mogły być "pańskimi" stajniami. To się powoli zmieniało. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 18.01.2020, 06:38
Fotka wypisz-wymaluj z dzisiejszej Rosji

Pozostałe