Gm. Obsza: Szkoła mała niesłychanie

  • 14.01.2020, 07:45
  • Leszek Wójtowicz
Gm. Obsza: Szkoła mała niesłychanie Władze samorządowe chciałyby w budynku w Woli Obszańskiej utworzyć gminne przedszkole.
Jeżeli zachoruje dwoje dzieci, to śmiało można powiedzieć, że więcej niż pół szkoły nie było na lekcjach

Gmina Obsza szuka oszczędności w edukacji. Jednym z pomysłów na ratowanie sytuacji jest likwidacja szkoły w Woli Obszańskiej, do której uczęszcza obecnie... 3 dzieci. Jest jeszcze 7 przedszkolaków, w tym dwoje w zerówce. Władze samorządowe zapewniają, że nauczyciele nie straciliby pracy, zaś w budynku mogłoby się mieścić gminne przedszkole.

W gminie Obsza funkcjonuje pięć podstawówek – w Obszy, Zamchu, Babicach, Olchowcu i Woli Obszańskiej, przy czym w tych dwóch ostatnich miejscowościach edukacja kończy się na trzeciej klasie. Jeśli jednak w Olchowcu w klasach 1-3 jest ponad 24 dzieci, a do "zerówki" uczęszcza 4 maluchów, to w Woli Obszańskiej jest tylko jedna klasa druga, w której uczy się... 3 dzieci. Do oddziału przedszkolnego rodzice posyłają 7 swoich pociech, ale tylko dwoje z nich to "zerówkowicze" (pozostałe przedszkolaki to 5-latkowie). Zatrudnienie w tej placówce to 3,51 etatu pedagogicznego.

Utrzymanie placówek oświatowych pochłonie w tym roku prawie 6,9 mln zł, z czego niewiele ponad 4 mln zł stanowi subwencja oświatowa. Resztę samorząd musi wyłożyć z własnego budżetu.

 – To nie są małe środki, bo co roku dokładamy do oświaty średnio 2,5 mln zł – mówi wójt gm. Obsza Andrzej Placek.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 15.01.2020, 06:20
Tak tylko pobieżnie policzyć - uczenie jednego ucznia w tej szkole to wydatek roczny ok. 43 tys zł. To chyba rekord Polski
absolwent
absolwent 14.01.2020, 09:01
Chory system edukacji dba o nauczycieli a nie uczniów .Logiczne że w takich szkołach to edukacja na niskim poziomie .Nie tylko ta gmina ma ten problem ,władze lokalne to kolejna kasta powiązań rodzinnych i partyjnych . Skoro brak ludzi do pracy w innych zawodach nauczycieli można przekwalfikować i problem rozwiązany ,a pieniądze przeznaczyć na inwestycje...
Bkl
Bkl 14.01.2020, 23:02
Dobrze by było. Szkoda tylko że często te zaoszczędzone nie służą inwestycjom tylko organizacjom festynów albo zrobieniem drogi radnemu na pole.

Pozostałe