Zamość: Busy wolą odjeżdżać z Gminnej

  • 14.01.2020, 08:03
  • Agnieszka Piela
Zamość: Busy wolą odjeżdżać z Gminnej
Centrum przesiadkowe przy ul. Peowiaków działa, ale nie tak jak zakładało miasto.

 Hub komunikacyjny w Zamościu otwarto na początku kwietnia 2019 roku. Wiele osób myślało, że stanie się on funkcjonalnym centrum przesiadkowym. Tak się nie stało. Kierowcy busów nie widzą potrzeby przenosin, a taksówkarze nie zabiegają o miejsca postojowe.

Z definicji hub jest węzłem komunikacyjnym integrującym transport publiczny: miejski, PKP, BUS, samochody osobowe i rowery. Ten przy ul. Peowiaków ma trzy wiaty przystankowe, poczekalnie dla podróżnych, wypożyczalnię rowerów miejskich, przechowalnię rowerów typu "bikebox", przechowalnię bagażu, toaletę automatyczną i serwis.

Jest też parking dla samochodów osobowych w systemie "Park&Ride" (zaparkuj i jedź dalej). Tu – jak można przeczytać na stronie internetowej miasta – "użytkownicy mogą zostawić samochód na wyznaczonym parkingu i przesiąść się na przystanku do autobusu, busa, szynobusu bądź na rower".

Przewidziano 91 miejsc parkingowych, a dla busów 6 z bezpośrednim przejazdem do zatoki przystankowej. Na parkingu wydzielono miejsce do ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie z przystanków na węźle przesiadkowym korzysta 11 przewoźników. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (45)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pusia
Pusia 18.01.2020, 20:19
Niestety kiepsko z logika u zamojskich wladz i ludzi ktorzy decyduuja o wielu sprawach w miescie. Wstyd! Zamosc to miasto gdzie marnowane sa pieniadze. Oprocz staego miasta wszystko jest tam do niczego. Szkoda.
Patriota.
Patriota. 16.01.2020, 05:25
Wielu busiarzy jest hamskich, bywają nawet wulgarni (szczególnie "mercbus" na trasie Zamość - Chełm). A z chamami jest specjalny tryb postępowania. Ja miałbym gdzieś ich "fiu fiu". Niech się kiszą tam skoro chcą, albo nawet w gorszym miejscu. A do hubu można sprowadzić lub zachęcić inne firmy transportowe i już. PKS, PKP i taxi wystarczy. Fajnie jakby były tam jakieś połączenia PKS dalekobiezne pośpieszne np. do Warszawy ale jest pociąg do Warszawy :).
Obuwatel
Obuwatel 15.01.2020, 12:54
To jest skamdal ze do tej pory nie ztrobiono z tym porzadku . Juz dawno powinni Busy przeniesc na Peowiako . Wizerunek dw. Busow na ul.Gminnej to wstyd dla miasta
Ten co wie
Ten co wie 15.01.2020, 22:33
Skandal to ten bubel na Peowiaków. Gminna to teren prywatny, właściciel może sobie tam postawić ***z, a wam czy miastu po prostu nic do tego.
Dawid
Dawid 15.01.2020, 11:31
Wiecie co jest najgorsze? To że czytając komentarze i rozmawiając z ludźmi jeżdżącymi busami każdy chce zmiany i nie chcą ludzie Gminnej. Tak samo mieszkańcy bloków obok. Jednak władza nie robi nic z Gminna bo patrzy na kilku właścicieli busów. Rachunek jest prosty ludzie chcą likwidacji Gminnej i ludzie chcą żeby miasto zrobiło z tym porządek. Pytanie czy prezydent Wnuk patrzy na ludzi? Zobaczymy co zrobi. Inaczej ktoś kiedyś zarzuci niepotrzebne wydatki na Hub. Bo po co to budował skoro Gminna dalej jest? Prezydencie nie bać się dobrych zmian i likwidacji Gminnej. Mieszkańcy to docenią.
Zmc
Zmc 15.01.2020, 22:36
Skoro każdy chce zmiany to dlaczego tak nikt nie wysiada, ani nawet nie wsiada? Jechałem ostatnio przez hub kilka razy i tylko bus tracił na wjazd tam niepotrzebnie czas bo było 0 osób. Nawet nie dwie, nie jedna tylko 0 i to przez kilka kursów. Więc kto tak bardzo kocha ten hub jak nie pisiory w samorządzie, którzy zmarnowali na ten bubel nasze pieniądze.
Adam
Adam 15.01.2020, 11:20
Mam apel do prezydenta. Zlikwidujcie w końcu Gminną. Zobaczcie co się tam dzieje. Busy powinny jeździć z dworca pks i z hubu. I tyle. Miasto ma narzędzia uchwała zlikwidować Gminna i zrobić porządek.
...
... 15.01.2020, 22:36
Prezydent nawet jak by chciał to nie może tego zrobić. Przykro mi.
Mati
Mati 15.01.2020, 11:17
Po pierwsze trzeba dostosować rozkład jazdy autobusów MZK do hubu. Hub komunikacyjny powinien być centrum przesiadkowym dla większości Lini autobusowych MZK i z tamtąd powinny odjeżdżac autobusy we szystkie strony miasta najlepiej o jednym lub zbliżonym czasie przypuśćmy min 2 razy na godzine (zależy od potrzeb). A po dojechaniu do przystanku końcowego wraca po trasie do hubu. Wtedy Kowalski jadąc z jednej czesci miasta nie będzie szukał autobusu który jedzie od niego np z Karolowki na Powiatowa tylko wsiadzie w autobus który jedzie od niego do hubu a tam przesiadzie się w autobus który kieruje się w wybrana przez niego stronę i sprawa rozwiązana. A dopiero wtedy kierować tam innego typu transport publiczny pozamiastowy. Na dzień dzisiejszy przez hub przejeżdża 1 linia 31 z kilkoma kursami dziennie. Niech Pan Prezes MZK zatrudni osobę która ma na ten temat pojęcie i pomysl na gruntowną przebudowe linii autobusowych z wykorzystaniem hubu i będzie elegancko. Może zwiększy to ilość osób które skorzystają z komunikacji miejskiej.
Janek
Janek 16.01.2020, 03:44
Można niektóre linie przenieść z Łukasińskiego na Peowiaków (szpital-cmentarz-hub) i odwrotnie. Zrobić tak z liniami 4, 14, 56. Z Odrodzenia na hub skierować linię 54. Niektóre kursy linii 3 przenieść na linię 31. Te drobne zmiany spowodują, że hub zacznie żyć. Już teraz mamy tam pociągi Hrubieszów-Wrocław i Hrubieszów-Warszawa-Piła oraz szynobusy. To się powinno rozkręcić.
Rafik
Rafik 15.01.2020, 10:48
Przecież wystarczy zrobić zakaz wjazdu na ten pseudo dworzec busów dla aut powyżej 2.5 tony i będą musieli się wynieść z gminnej a następnie zaproponować im odjazdy z hubu, jeżeli nie zechcą to wynocha. Pasażerowie pierwszy miesiąc ponarzekaja a później ten przystanek będzie normalnym jak na gminnej.
Jas
Jas 15.01.2020, 22:26
Jaki zakaz? To teren prywatny! Miasto nic nie może. Człeku jak się nie znasz to chociaż nie pisz idiotyzmów.
Ezop z Zmc
Ezop z Zmc 15.01.2020, 00:40
Po pierwsze, czemu miejsce jest kiepskie, to wynik trudnego myślenia, miejsce jest w punkt, centralnie super!
Po drugie, nie jest tanie, a jakie ma być, darmowe? Kwestia przyzwyczajenia.
Ludzie korzystający z szynobus, będą mogli wybierać, korzystać do woli! Ludzi przyjeżdżających do szpitala np przy Peowiakow, łatwiej przekonać, przyzwyczaić by przesiedli się do autobusu, szynobusu by dostać się do szpitala im Jana Pawła II, najprościej mówiąc, warunki, linia szynowa na to pozwala. Promować, nic więcej i drzeć z tych pracodawców busisrzy! I korzystać z darmowej energii.. Pozdrawiam
Ale cymbał
Ale cymbał 15.01.2020, 22:45
Idiotyzm z hubem. Wszędzie daleko. Do szpitala papieskiego daleko. Dojazdu do niego brak, a nawet jak by był to kto chce czekač 20-40 min na MZK i jeszcze dodatkowo płacić za bilet jak może mieć busa prosto na gminna, i taniej i bliżej. Na starówkę to lepiej wysiąść na przystanku koło sklepu psa. Blisko, a z hubu znacznie dalej. Ten hub to idiotyzm.

Swoją drogą to o tym decydują pasażerowie a co już pokazali, że hubu nie chcą. A, że jakiś miejscowy dresik chciałby mieć busiki na Peowiaków? Cóż, to nie jego widzimisię lecz pasażerów, bo miejscowy dresik to max MZK jeździ więc niech się MZK zajmuje.
Wyszedł placek
Wyszedł placek 14.01.2020, 23:32
No i w czym problem? Trzeba było myśleć jak budowało sie HUB. Po pierwsze hub jest w kiepskim miejscu. Po drugie cena za możliwość użytkowania odstrasza firmy przewozowe. Dlatego ci wolą zostać na gminnej. Taniej, ludzie są przyzwyczajeni i do tego jest dobra komunikacja, obok PKS, taksówki i przystanki MZK przy dwóch arteriach miasta (partyzantów i Wyszyńskiego). Co chcieć wiëcej?
Zobaczcie człowiek jedzie np. z Biłgoraja czy innej miejscowości aby dotrzec np. do szpitala. I co ma wysiadać w HUBie i iść pół miasta do szpitala papieskiego? A może czekać 40 min na MZK? Oczywiście, że lepiej mu jechać na gminna. No ale władze budując hub nie pomyślały.
Lusia
Lusia 14.01.2020, 21:23
Busy czy autobusy mogą odjeżdżać z ul. Gminnej ale także zatrzymywać się w hubie. Miejsce fajne.nowoczesne ,można usiąść. Uważam również że potrzebna jest tyłka odpowiednią decyzja .
Ella
Ella 15.01.2020, 08:26
Zgadzam się. Miejsce nowoczesne niemalże pokazowe. Marnotrawstwem byłoby nie wykorzystać jego możliwości. W odróżnieniu od obskurnego przystanku busów. Na chwilę obecną wszystkie busy powinny się tutaj zatrzymać. A podróżujący sam wybrałby miejsce docelowe. Tu czy ulica Gminna. Władze miasta nie śpijcie!!!!
Klementyn
Klementyn 14.01.2020, 21:07
Nikt nie odejdzie z busiarzy na Peowiaków bo klient pójdzie korzystać z usług PKS Biłgoraj co było by końcem tych małych firm z dziadowskim taborem na które ITD lachę kładzie !!!! A jak narazie to większość firm : Pług,Wielbłąd,Tytoniaki,Len in jeżdżą jak chcą i nikt nie może z tym nic poradzić bo widza jak PKS odjeżdża to 3 minuty przed nim jazda !!!! Wiec będą sępić ile się tylko da.
Zaintetesowany
Zaintetesowany 14.01.2020, 21:33
Niech PKS obniży cenę za wjazdy to może będą korzystać. A co do busów to chyba nie widziałeś busów w innych miastach Klementyn z pksu.
dunga
dunga 15.01.2020, 12:41
Jesliby przyszli do Pks firmy chcace wjezdzać i siedli do rozmow, to nie wierze ze Pks by nie zszedl z ceny. Obopolny interes wchodzi w grę. ale jak to w polsce..
Pablo
Pablo 14.01.2020, 20:53
Podajecie nie sprawdzone informacje, jedna z najwiekszych firm taxi zabiegała o postój na peowiaków, spotkaliśmy się z odmową.
kalwi
kalwi 14.01.2020, 20:09
Pks Zamość padł, dworzec w miare nowoczesny i z poczekalnia jest i w sumie tylko biłgoraj odjezdza tam.
Wiadomo ze konkurencja ich tras nie bedzie chciała, ale kierunek Krasnystaw, grabowiec czy hrubieszów itd moze odjezdzac w cywilizacji i poczekalni z toaleta.
A ten caly Hub to komedia, tam nigdy nie bylo wielu osob, ot przystanek jakich wiele.. Tak czy siak bałagan jest..
Jasia.
Jasia. 14.01.2020, 19:45
Wolę PKP chciaż mam bilet.?
Js
Js 14.01.2020, 19:37
Przecież ten burdel na Gminnej dawno powinien być zamknięty, szpeci i stwarza zagrozenie. Nje rozumiem co znaczy, że Ci pseudo przewoźnicy nie chcą się przenieść, nakazać i tyle, jakby spod ratusza chcieli jeździć to też im prezydent pozwoli?
Placek
Placek 14.01.2020, 23:40
Nic nakazać nie mozna. To podróżujący decydują. Jak nikt prawie nie wysiada na HUBie to co się Dziwisz, że każdy woli Gminna? Może gdyby ten hub był w innym miejscu? No ale nie. robili bubel i sië dziwią.
Tzw. Busiarz
Tzw. Busiarz 14.01.2020, 21:37
Jeździmy przez ten hub. Zatrzymujemy się na nim. I co ? Pasażerów może 1 może 3 osoby przez cały dzień. Nie wiecie to się nie wypowiadajcie. Pozdrawiam.
Ella
Ella 15.01.2020, 08:28
Ja chętnie bym jeździła ale muszę iść na beznadziejny przystanek k szpitala. Bo bud do Krakowa nie zatrzymują się na Peowiaków
qwerty
qwerty 14.01.2020, 19:31
kto normalny jeździ jeszcze busami?
brayan
brayan 15.01.2020, 11:46
a ty
BarteS
BarteS 14.01.2020, 18:04
No to wiemy juz gdzie jest przyczyna dziadostwa transportu publicznego w okolicy. Skoro mini firemki busowe nie chca partycypowac w tworzeniu transportu przyjaznego mieszkancom regionu to znak, ze nie ma dla nich miejsca w przyszlosci a ustwawa o PTZ lezaca od 10 lat w zamrazarce jest potrzebna coraz bardziej. A potem jest placz ,ze Polacy sa przyspawani do swoich samochodow. Nie sa tylko nie maja alternatywy. Rosadnej alternatywy. Busiarze wiec beda dalej dogorywac i narzekac pod.nosem, ze nie maja lasy na tabor bo coraz mniej ludzi jezdz
Do kretynow z rady miasta
Do kretynow z rady miasta 14.01.2020, 15:54
Moze ci idioci radni wydali by nakaz korzystania z tego hubu przewoźnikom? Np. zmieniajac plan zagospodarowania na gminnej?
Placek
Placek 14.01.2020, 23:37
Nie mogą tego zrobić. Nie możesz przymusić nikogo do odjazdu czy korzystania z konkretnego przystanku. Zmienić plan zagospodarowania też raczej nie zmienią bo to teren prywatny i nadzór prawny by tą uchwałę uznał za wadliwą i był by przypał. Ale tak zgadzam sië, tak jak o nich piszesz to idioci bu zgodzili się na bubel nazwany hubem.
ela
ela 14.01.2020, 15:50
Busy do Warszawy i Lublina jadą obwodnicą w związku z czym o Peowiaków nawet nie zahaczają.
Dorota
Dorota 18.01.2020, 14:07
Busy do Lublina jeżdżą zawsze przez stary szpital
Busi
Busi 15.01.2020, 08:39
Nie do końca się tu zgodzę , busy do wwa jeżdżą przez Peowiaków
Ok k
Ok k 15.01.2020, 22:31
Jeździłem ostatnio kilka razy na waw i zawsze obwodnicą. Niektóre powrotne z waw do zmc wracają przez miasto lubelska, powiatów i gminna.
Ella
Ella 15.01.2020, 09:03
A Kraków?
Placwk
Placwk 14.01.2020, 23:33
Głupotą było by gdyby startowały i kończyły trasę w HUBie.
jasnowidz
jasnowidz 14.01.2020, 10:59
Prezydent ,radni nie jeżdżą busami .Czy wszyscy pasażerowie już o tym wiedzą ??? Burdel jednym słowem . Miłej drogi już czas .

Pozostałe