Ptasia grypa u bram

  • 14.01.2020, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Ptasia grypa u bram
Dwa nowe ogniska choroby ptactwa wykryto w powiecie krasnostawskim.

Wojewoda lubelski wydał dwa nowe rozporządzenia dotyczące zwalczania ptasiej grypy na terenie Lubelszczyzny. Ma to związek z wykryciem ognisk ptasiej grypy na terenie miejscowości Wólka Orłowska (gm. Izbica) oraz Olchowiec-Kolonia (gm. Żółkiewka) w powiecie krasnostawskim. Blisko powiatów zamojskiego i biłgorajskiego.

Wirus H5N8 nie daje za wygraną. Przypomnijmy, że pierwsze ogniska ptasiej grypy wykryto w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim (w sumie pięć przypadków). Kolejne odnotowano w leżącej w tym samym powiecie Drozdówce, a następne w powiecie krasnostawskim – w Wólce Orłowskiej (gm. Izbica) i Olchowcu-Kolonii (gm. Żółkiewka).

W związku z tymi ostatnimi przypadkami wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał rozporządzenia, które określają obszary zapowietrzone i zagrożone. W obu przypadkach strefa zapowietrzona obejmuje miejscowości powiatu krasnostawskiego, zaś strefa zagrożenia sięga do miejscowości powiatu zamojskiego, ale też świdnickiego, a nawet lubelskiego. 

– W przypadku powiatu krasnostawskiego jest to sytuacja mniej groźna niż na terenie powiatu lubartowskiego, bo mamy tu kilka drobnych gospodarstw, które liczą kilkadziesiąt sztuk drobiu – powiedział wojewoda lubelski.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe