Gm. Tyszowce: Krzyż z historią odremontowany

  • 07.01.2020, 06:18
  • Robert Horbaczewski
Gm. Tyszowce: Krzyż z historią odremontowany Fot. IPN Krzyż poddany został gruntownej renowacji
Drewniany krzyż w Podborze w gm. Tyszowce ufundowany na pamiątkę tragicznych wydarzeń z 1943 r. został odnowiony dzięki środkom Instytutu Pamięci Narodowej. 1 marca odbędzie się tam okolicznościowa uroczystość.

Drewniany krzyż stojący przy drodze ma kilka metrów wysokości. Widnieje na nim wypalony napis "Boże błogosław Ojczyźnie Naszej 1944 1947 17/VIII".  Do tej pory brak było na nim jednak jakiejkolwiek informacji, jakie wydarzenie upamiętnia. Historię jego postawiania opisaliśmy w artykule "Drewniany krzyż dla pamięci", który ukazał się na łamach "Kroniki Tygodnia" 10 października 2017 r.

Według przekazów został postawiony 17 sierpnia 1947 r. przez Mariana Pilarskiego,  dowódcę 21. kompanii tyszowieckiej AK, ostatniego dowódcę obwodu zamojskiego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" i inspektora II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, oraz jego podkomendnych. Ufundowano go na pamiątkę obławy niemieckiej na żołnierzy AK i niewydanie przez okoliczną ludność Mariana Pilarskiego, który wówczas z żoną i dziećmi mieszkał w Podborze. Stan drewnianego krzyża z roku na rok był jednak coraz gorszy. Nadto jego konstrukcję naruszyła burza, która przeszła latem 2017 roku przez gminę Tyszowce. Coraz mniej osób wiedziało też, co upamiętnia. Pojawiły się nawet pomysły, aby drewniany krzyż zastąpić metalowym.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pokuta
pokuta 07.01.2020, 15:13
Pański Krzyż mieszkańcy Tyszowiec mają z władzą poprzednią i obecną , z prezesem PUK .Może by tak postawić 3 krzyże pokutne za grzechy tych co grzeszą i obłudę szerzą .
pokuta
pokuta 07.01.2020, 15:13
Pański Krzyż mieszkańcy Tyszowiec mają z władzą poprzednią i obecną , z prezesem PUK .Może by tak postawić 3 krzyże pokutne za grzechy tych co grzeszą i obłudę szerzą .

Pozostałe