Tomaszowskie specjały smaczne, ale niewpisane

  • 17.12.2019, 08:18
  • Robert Horbaczewski
Tomaszowskie specjały smaczne, ale niewpisane Od kilku miesięcy stowarzyszenie LGD Roztocze Tomaszowskie prowadzi warsztaty kulinarne
Na ogólnopolskiej liście produktów tradycyjnych powiat tomaszowski jest białą plamą.

Pierogi z karpia i karp wędzony dzwonki z Karpiówki w Bełżcu to pierwsze przysmaki z powiatu tomaszowskiego, które mogą trafić na ogólnopolską listę produktów tradycyjnych.

 Anna Kuśmierczak-Kuceł, Antoni Kuśmierczak oraz Ireneusz Kuśmierczak w Bełżcu  prowadzą 125-hektarowe gospodarstwo rybackie specjalizujące się w hodowli m.in. karpia, amurów, linów, szczupaków i sandaczy. Rybami zajmują się już od ponad 60. Od ponad ćwierć wieku przygotowują potrawy na bazie ryb. W restauracji Karpiówka w Bełżcu, której współwłaścicielką jest Anna Kuśmierczak-Kuceł podniebienia smakoszy zdobywają m.in. żur na wędzonym sumie, pierogi z karpiem oraz wędzony karp.

Anna Kuśmierczak-Kuceł jako pierwsza w powiecie zdecydowała się przetrzeć szlaki i wpisać na ogólnopolską listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dwie potrawy: pierogi z karpiem oraz karpia wędzonego dzwonki. Te dwa smakołyki rodzina przygotowuje od ćwierć wieku. Wszystko wskazuje na to, że procedurę uda się przeprowadzić pomyślnie. Oba zgłoszone produkty przeszły już pozytywną weryfikację etnologa.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe