Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:36
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Zamość: Co to był za rok? Kulturalne podsumowanie 2019

Tytuły ambasadora, animatora i sponsora kultury Zamościa wręczono w piątek (13 grudnia) wieczorem podczas uroczystej gali z okazji Podsumowania Roku Kulturalnego Zamościa. Ta doroczna uroczystość odbyła się w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.
Zamość: Co to był za rok? Kulturalne podsumowanie 2019

Autor: Fot. UM Zamość

Wydarzenie było okazją nie tylko do podsumowania mijającego roku kulturalnego 2019 , ale również złożenia podziękowań i uhonorowaniu osób, instytucji i organizacji najbardziej zasłużonych dla zamojskiej kultury.

W kategorii „Ambasador Kultury Zamościa”:

Zamojski Dom Kultury za wydawanie od 35 lat Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego. ZDK w bieżącym roku świętuje 55-lecie działalności.

 

 

W kategorii „Animator Kultury Zamościa”:

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Zamościu

Działania Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, realizowane od 22 lat, wychodzą daleko poza statutowe działania odwołujące się do kwestii wiary. Na szczególna uwagę zasługują organizowane lub współorganizowane wydarzenia o charakterze kulturalnym. Znajdziemy tu prezentacje naukowe, wystawy fotograficzne, spotkania poświęcone zagadnieniom architektonicznym. Wiele podejmowanych działań dotyczy budowania i wzmacniania tożsamości narodowej, lokalnego patriotyzmu.

Anna Antoszczak

Od ponad 25 lat nauczyciel zajęć tanecznych w Młodzieżowym Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu. Instruktor wielokrotnie nagradzanego zespołu „Raptis”. Włącza się w realizację akcji charytatywnych, społecznych i kulturalnych. Współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego przy realizacji „Poranka Muzycznego dla Dzieci”.

Wojciech Sternik

W galerii sztuki, którą od 2016 r. prowadzi w „Arte Hotel” prezentuje sztukę, określaną jako abstrakcyjną. Dzięki Wojciechowi Sternikowi możemy obcować z dziełami uznanych twórców, z dużym dorobkiem artystycznym, jak i artystów młodego pokolenia. Wojciech Sternik wspiera działania podejmowane przez różnych organizatorów życia kulturalnego w mieście.

Mirosław Berbecki

Od wielu lat współpracuje z Książnicą Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, angażując się w różnego rodzaju akcje czytelnicze, projekty i wydarzenia kulturalno-edukacyjne. Jest autorem licznych montaży poetycko-wokalnych, przygotowywanych dla czytelników i grup współpracujących z Książnicą. Konsekwentny w propagowaniu literatury i upowszechnianiu idei czytania książek, zwłaszcza wśród osób z niepełnosprawnością oraz działaniach dążących do budowania świadomości, integracji i tolerancji wobec tego środowiska.

Andrzej Czochra

Animator i organizator turniejów szachowych o charakterze społecznym, które uatrakcyjniają miejskie wydarzenia kulturalne oraz upowszechniają grę w szachy wśród dzieci i młodzieży. Organizator widowiska żywe szachy „Niebiańskie szachy – walka dobra ze złem”, prezentowanego na Rynku Wielkim w Zamościu. Właściciel kolekcji szachowej „Szachy Świata”, liczącej ponad 6 tys. eksponatów, w tym ponad 295 zestawów szachowych, przywiezionych z różnych zakątków świata. Zbiory prezentowane są w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

W kategorii „Sponsor Kultury Zamościa”:

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Firma uhonorowana za wspieranie działań kulturalnych podejmowanych przez Miasto Zamość, Zamojski Domu Kultury i Muzeum Zamojskie.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.

Bank uhonorowany został z inicjatywy Zamojskiego Domu Kultury za wieloletnie wspieranie finansowe organizacji Zamojskiego Lata Teatralnego.

Piotr Poznański „Masket”

Firma wyróżniona została na wniosek Zamojskiego Domu Kultury za wsparcie finansowe Jarmarku Hetmańskiego.

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:

Maria Śliczniak

Wieloletnia, rzetelna praca Marii Śliczniak dla rozwoju talentów plastycznych dzieci i młodzieży naszego miasta zaowocowała licznymi osiągnięciami podopiecznych w konkursach plastycznych o randze regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, wystawami oraz stypendiami artystycznymi.

Joanna Kołtun

Od 31 lat bibliotekarz całkowicie oddany młodym czytelnikom. Lider i koordynator akcji skierowanych na promocję czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców oraz propagowanie wśród dorosłych idei czytania dzieciom. Pomysłowość i zaangażowanie, jakie wykazuje w podejmowanych działaniach z całą pewnością zapewnią właściwe wychowanie nowego pokolenia czytelników w pełni przygotowanego do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Piotr Redeł

Uznany muzyk. Koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego od 2007 r. Założyciel i pierwszy skrzypek Zamojskiego Kwartetu Smyczkowego „OPTIMUM”. W 2011 r. zainicjował powstanie przy Orkiestrze, Orkiestry Kameralnej Symfoników Zamojskich, z którą koncertował w Zamościu, a także na terenie całej Polski. Z Jego inicjatywy odbywały się cykle koncertów pod tytułem „Wieczór z Koncertmistrzem w zamojskiej Morandówce”.

Maciej Szcześniak

Instruktor Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” od 12 lat. Od 4 lat kierownik muzyczny Zespołu oraz kierownik Kapeli Ludowej przy Zespole. Autor wielu aranżacji muzycznych do wiązanek układów tanecznych wykonywanych przez grupy taneczne Zespołu. Bierze aktywny udział przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Eurofolk – Zamość” oraz warsztatów artystycznych i zgrupowań tanecznych ZPiT „Zamojszczyzna”.

Ks. Wiesław Mokrzycki

Od 25 lat współorganizator oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Funkcję tę pełni społecznie. Dzięki aktywności ks. Wiesława Mokrzyckiego w wydarzeniu biorą udział wybitni twórcy filmowi, filmoznawcy, wykładowcy oraz przedstawiciele różnych wyznań. Ks. Wiesław Mokrzycki reprezentuje i promuje „Sacrofilm” podczas wielu wydarzeń filmowych w kraju i za granicą. Propagator ekumenizmu oraz filmów o szczególnych walorach artystycznych.

Radosław Turczyn

Związany z zamojskim kinem od 38 lat. Koordynator festiwali filmowych i projekcji plenerowych w Zamościu. Współautor sukcesów frekwencyjnych „Stylowego” jako organizator widowni. Zaangażowany nie tylko w pracę na rzecz zamojskiego kina, ale również realizację miejskich wydarzeń kulturalnych.

Katarzyna Wasilewska – Kowanek

Dyrygent Chóru Ziemi Zamojskiej „Contra” w Zamościu od 2015 r. Ogromny wkład pracy, zaangażowanie, konsekwencja Katarzyny Wasilewskiej - Kowanek zaowocowały licznymi sukcesami artystycznymi Chóru. Na szczególne słowa uznania zasługują przygotowania Chóru do wykonywanych z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego dzieła muzyczne wielkich twórców. W tym roku Katarzyna Wasilewska - Kowanek obchodzi 20-lecie pracy artystycznej jako wokalistka i skrzypaczka zaprzyjaźnionej z Zamościem Lubelskiej Federacji Bardów.

Łukasz Zwolan

Autor kilkudziesięciu plakatów o tematyce muzycznej, teatralnej, społecznej, promujących ważne zamojskie wydarzenia artystyczne. Ambasador zamojskiej kultury w Polsce i poza jej granicami.

 

Podsumowanie Roku Kulturalnego Zamościa odbywa się w rocznicę wpisania zamojskiego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO lub w terminie najbliższym temu wydarzeniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotr 14.12.2019 08:33
Brawo Łukasz

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ?????Treść komentarza: A jak w okręgu nie ma lokalu wyborczego to co ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:02Źródło komentarza: Wybory samorządowe. Kandydaci na wójtów, burmistrzów w powiecie zamojskimAutor komentarza: Niesprawiedliwość.Treść komentarza: Mam wątpliwości, czy sprawcy zostaną ukarani za swój bestialski czyn. Biedny Eryk został napadnięty i ciężko pobity do tego stopnia,że leżał na ziemi. Na koniec jakby tego było mało dostał cios lub kilka w twarz.To tragiczne wydarzenie nagrywała i prawdopodobnie rozsyłała prowodyrka napadu. Jaki trzeba mieć charakter ,jakim trzeba być zwyrodnialcem,żeby dokonać takiego czynu ? Eryka ,młodego niewinnego człowieka nie ma już od roku.Czy jego tragiczna śmierć coś znaczy ? Czy doczeka się jakiejkolwiek kary ? Teraz jest ważniejsza ochrona sprawców? Czyż taki nieludzki czyn nie zasługuje na potępienie i karę ? Ludzie przecież młody niewinny człowiek został zakatowany a społeczeństwo dostaje informacje ze sądu, że sprawy są utajnione. Czy to się dzieje naprawdę ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:41Źródło komentarza: Zamość: Proces ws. śmierci Eryka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działać
Reklama
Reklama