Potok Górny: Pamiętają o księdzu Błażeju

  • 13.12.2019, 06:03
  • Leszek Wójtowicz
Potok Górny: Pamiętają o księdzu Błażeju W SP w Szyszkowie jest Izba Pamięci, a w niej m. in. ornat i stuła ks. Błażeja Nowosada.
Mieszkańcy gminy Potok Górny pamiętają o ks. Błażeju Nowosadzie, który 76 lat temu zginął śmiercią męczeńską w miejscowym kościele z rąk Ukraińców. Uroczystości rocznicowe odbędą się 19 grudnia w Potoku Górnym.

– Pamięć o zamordowanym proboszczu i mieszkańcach Potoka cały czas jest u nas żywa – mówi Stanisław Dyjak, wójt gm. Potok Górny.

Do niedawna ks. Błażej Nowosad patronował gimnazjum w Szyszkowie, ale po reformie oświaty gimnazjum zostało zlikwidowane. – W izbie pamięci przechowujemy jednak pamiątki po patronie, w tym m.in. ornat i stułę – informuje Stanisław Domański, były dyrektor gimnazjum, obecnie wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Szyszkowie.

Niemcy z Ukraińcami

Ks. Błażej Nowosad od 1936 r. był proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym. Podczas II wojny wspomagał wysiedleńców z Wielkopolski, ukrywał Żydów poszukiwanych przez Niemców i Ukraińców, a także wysyłał paczki żywnościowe dla więźniów obozów koncentracyjnych. Utrzymywał kontakty z Armią Krajową, najprawdopodobniej był też kapelanem AK. Jak wynika z publikacji "Jeden z wielu" autorstwa ks. Leszka Oberdy oraz "Opinia męczeństwa księdza Błażeja Nowosada (1903-1943)" Wandy Mucy, pod koniec 1943 r. duchowny otrzymał ostrzeżenie, aby się ukrył, gdyż grozi mu niebezpieczeństwo, ale miał na nie odpowiedzieć, że "dobry pasterz nie opuszcza owiec w biedzie" i musi być do końca "ze swoją owczarnią".

Do tragicznych wydarzeń doszło 19 grudnia 1943 r. O świcie żandarmeria niemiecka wspólnie z pozostającą na ich usługach policją ukraińską – w ramach akcji odwetowej za zlikwidowanie przez polskich partyzantów kilku nacjonalistów ukraińskich – rozpoczęła pacyfikację Potoka Górnego i przylegających do niego wiosek – Dąbrówki i Zagródek. Na początku podpalono szkołę, a następnie budynki mieszkalne i gospodarcze. Mężczyzn aresztowano i popędzono w kierunku kościoła.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe