Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 17:14
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Chodzi o zachowanie dziedzictwa

Oryginalne zapisy nutowe sporządzone przez Karola Namysłowskiego, stare partytury, pożółkłe fotografie oraz instrumenty (m.in. zabytkowy bęben) zostaną prawdopodobnie przekazane Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Teraz znajdują się one w zbiorach Szkoły Podstawowej w Wierzbie w gm. Stary Zamość.
Chodzi o zachowanie dziedzictwa
Lata 50. ub. wieku. Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego w tradycyjnych strojach zamojskich. Widać m.in. sukmany, charakterystyczne nakrycia głów oraz instrumenty.

W naszej szkole nie ma jednak warunków do przechowywania tych cennych rzeczy. Dlatego jakiś czas temu pojawiła się inicjatywa, aby ten zbiór przekazać w odpowiednie miejsce, żeby nie uległ on zniszczeniu – tłumaczy Barbara Smyk, dyrektor SP w Wierzbie. – Chodzi o zachowanie naprawdę ważnego dziedzictwa.

 

Szanujemy tradycję

Polska Orkiestra Włościańska została założona w podzamojskich Chomęciskach przez Karola Namysłowskiego – kompozytora, dyrygenta i m.in. utalentowanego skrzypka – na bazie miejscowego parafialnego kółka muzycznego. Jest ona uważana za najstarszą w kraju orkiestrę symfoniczną (powstała 20 lat wcześniej niż Filharmonia Narodowa). 

Jej występy podobały się nie tylko na Zamojszczyźnie. Włościanie występowali także w Lublinie i Warszawie, a w 1891 r. dali koncert w Spale dla cara Aleksandra III. Władca był podobno zachwycony i zezwolił muzykom z Zamojszczyzny na koncerty w całym rosyjskim imperium. POW grała także m.in. w Wiedniu i Nowym Jorku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne niechętnie jednak tolerowały "kułacką" orkiestrę. POW jednak przetrwała, a mecenat nad nią w końcu przejęło państwo. 

W 2008 r. nazwę orkiestry przemianowano na Orkiestrę Symfoniczną im. K. Namysłowskiego. Obecnie działa ona jako samorządowa instytucja kultury. Jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Tadeusz Wicherek

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama