Chodzi o zachowanie dziedzictwa

  • 07.12.2019, 05:21
  • Bogdan Nowak
Chodzi o zachowanie dziedzictwa Lata 50. ub. wieku. Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego w tradycyjnych strojach zamojskich. Widać m.in. sukmany, charakterystyczne nakrycia głów oraz instrumenty.
Oryginalne zapisy nutowe sporządzone przez Karola Namysłowskiego, stare partytury, pożółkłe fotografie oraz instrumenty (m.in. zabytkowy bęben) zostaną prawdopodobnie przekazane Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Teraz znajdują się one w zbiorach Szkoły Podstawowej w Wierzbie w gm. Stary Zamość.

W naszej szkole nie ma jednak warunków do przechowywania tych cennych rzeczy. Dlatego jakiś czas temu pojawiła się inicjatywa, aby ten zbiór przekazać w odpowiednie miejsce, żeby nie uległ on zniszczeniu – tłumaczy Barbara Smyk, dyrektor SP w Wierzbie. – Chodzi o zachowanie naprawdę ważnego dziedzictwa.

 

Szanujemy tradycję

Polska Orkiestra Włościańska została założona w podzamojskich Chomęciskach przez Karola Namysłowskiego – kompozytora, dyrygenta i m.in. utalentowanego skrzypka – na bazie miejscowego parafialnego kółka muzycznego. Jest ona uważana za najstarszą w kraju orkiestrę symfoniczną (powstała 20 lat wcześniej niż Filharmonia Narodowa). 

Jej występy podobały się nie tylko na Zamojszczyźnie. Włościanie występowali także w Lublinie i Warszawie, a w 1891 r. dali koncert w Spale dla cara Aleksandra III. Władca był podobno zachwycony i zezwolił muzykom z Zamojszczyzny na koncerty w całym rosyjskim imperium. POW grała także m.in. w Wiedniu i Nowym Jorku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne niechętnie jednak tolerowały "kułacką" orkiestrę. POW jednak przetrwała, a mecenat nad nią w końcu przejęło państwo. 

W 2008 r. nazwę orkiestry przemianowano na Orkiestrę Symfoniczną im. K. Namysłowskiego. Obecnie działa ona jako samorządowa instytucja kultury. Jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Tadeusz Wicherek

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe