Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:04
Reklama Bnaer reklamowy A 1 - Krok za krokiem
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Chodzi o zachowanie dziedzictwa

Oryginalne zapisy nutowe sporządzone przez Karola Namysłowskiego, stare partytury, pożółkłe fotografie oraz instrumenty (m.in. zabytkowy bęben) zostaną prawdopodobnie przekazane Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Teraz znajdują się one w zbiorach Szkoły Podstawowej w Wierzbie w gm. Stary Zamość.
Chodzi o zachowanie dziedzictwa
Lata 50. ub. wieku. Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego w tradycyjnych strojach zamojskich. Widać m.in. sukmany, charakterystyczne nakrycia głów oraz instrumenty.

W naszej szkole nie ma jednak warunków do przechowywania tych cennych rzeczy. Dlatego jakiś czas temu pojawiła się inicjatywa, aby ten zbiór przekazać w odpowiednie miejsce, żeby nie uległ on zniszczeniu – tłumaczy Barbara Smyk, dyrektor SP w Wierzbie. – Chodzi o zachowanie naprawdę ważnego dziedzictwa.

 

Szanujemy tradycję

Polska Orkiestra Włościańska została założona w podzamojskich Chomęciskach przez Karola Namysłowskiego – kompozytora, dyrygenta i m.in. utalentowanego skrzypka – na bazie miejscowego parafialnego kółka muzycznego. Jest ona uważana za najstarszą w kraju orkiestrę symfoniczną (powstała 20 lat wcześniej niż Filharmonia Narodowa). 

Jej występy podobały się nie tylko na Zamojszczyźnie. Włościanie występowali także w Lublinie i Warszawie, a w 1891 r. dali koncert w Spale dla cara Aleksandra III. Władca był podobno zachwycony i zezwolił muzykom z Zamojszczyzny na koncerty w całym rosyjskim imperium. POW grała także m.in. w Wiedniu i Nowym Jorku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne niechętnie jednak tolerowały "kułacką" orkiestrę. POW jednak przetrwała, a mecenat nad nią w końcu przejęło państwo. 

W 2008 r. nazwę orkiestry przemianowano na Orkiestrę Symfoniczną im. K. Namysłowskiego. Obecnie działa ona jako samorządowa instytucja kultury. Jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Tadeusz Wicherek

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama