Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:30
Reklama

Chodzi o zachowanie dziedzictwa

Oryginalne zapisy nutowe sporządzone przez Karola Namysłowskiego, stare partytury, pożółkłe fotografie oraz instrumenty (m.in. zabytkowy bęben) zostaną prawdopodobnie przekazane Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Teraz znajdują się one w zbiorach Szkoły Podstawowej w Wierzbie w gm. Stary Zamość.
Chodzi o zachowanie dziedzictwa
Lata 50. ub. wieku. Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego w tradycyjnych strojach zamojskich. Widać m.in. sukmany, charakterystyczne nakrycia głów oraz instrumenty.

W naszej szkole nie ma jednak warunków do przechowywania tych cennych rzeczy. Dlatego jakiś czas temu pojawiła się inicjatywa, aby ten zbiór przekazać w odpowiednie miejsce, żeby nie uległ on zniszczeniu – tłumaczy Barbara Smyk, dyrektor SP w Wierzbie. – Chodzi o zachowanie naprawdę ważnego dziedzictwa.

 

Szanujemy tradycję

Polska Orkiestra Włościańska została założona w podzamojskich Chomęciskach przez Karola Namysłowskiego – kompozytora, dyrygenta i m.in. utalentowanego skrzypka – na bazie miejscowego parafialnego kółka muzycznego. Jest ona uważana za najstarszą w kraju orkiestrę symfoniczną (powstała 20 lat wcześniej niż Filharmonia Narodowa). 

Jej występy podobały się nie tylko na Zamojszczyźnie. Włościanie występowali także w Lublinie i Warszawie, a w 1891 r. dali koncert w Spale dla cara Aleksandra III. Władca był podobno zachwycony i zezwolił muzykom z Zamojszczyzny na koncerty w całym rosyjskim imperium. POW grała także m.in. w Wiedniu i Nowym Jorku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne niechętnie jednak tolerowały "kułacką" orkiestrę. POW jednak przetrwała, a mecenat nad nią w końcu przejęło państwo. 

W 2008 r. nazwę orkiestry przemianowano na Orkiestrę Symfoniczną im. K. Namysłowskiego. Obecnie działa ona jako samorządowa instytucja kultury. Jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Tadeusz Wicherek

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama