Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 02:59
Reklama

Lepiej pracować niż garować

W powiecie biłgorajskim nieodpłatną, kontrolowaną pracę na cele społeczne powinno wykonywać w przyszłym roku ponad 360 skazanych. To osoby, które zostały przez sąd skazane na kary ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych albo którym sądownie zamieniono grzywny na prace społeczno-użytkowe.
Lepiej pracować niż garować

Kara w postaci ograniczenia wolności stanowi alternatywę dla krótkoterminowej kary pozbawienia wolności oraz dla trudnej do spłacenia grzywny. Polega na wykonywaniu przez skazanego nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze od 20 do 40 godzin miesięcznie, stąd nazywana jest przed samym podsądnych "godzinkami". Osoba skazana nie idzie więc do więzienia, tylko odpracowuje swoje grzeszki w miejscu zamieszkania albo w niewielkiej odległości od domu.

Zgodnie z Kodeksem karnym, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej 1 miesiąc, a najdłużej – 2 lata. Miejsca, w których może być wykonywana nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne, wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą to być m.in. młodzieżowe ośrodki wychowawcze, placówki lecznicze, instytucje lub organizacje użyteczności publicznej, niosące pomoc charytatywną albo samorządowe jednostki organizacyjne.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
Reklama
Reklama