Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 15:38
Reklama

Zamojskie ulice. Tam, gdzie żyła ferajna

Ulica Browarna, to zamojski Eden robotników, wyrobników, drobnych rzemieślników. Ale przecież byli to autentyczni zamościanie, żyjący wprawdzie w kręgu własnej subkultury, w obrębie naszej ulicy, lecz i wpływający na kształt miasta, choćby jako elektorat w czasie wyborów, a także jako parafianie Kolegiaty – pisała Maria Matuszewska w książce pt. "Miniony czas ulicy Browarnej w Zamościu".
Zamojskie ulice. Tam, gdzie żyła ferajna
1975 rok. Ulica Kilińskiego w kierunku ul. Piłsudskiego. Takiej zabudowy już nie ma. Zdjęcie wykonał Stanisław Orłowski. Znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Zamościu.

Nie są to słowa bez pokrycia. Ulica im. Jana Kilińskiego nadal jest jedną z najważniejszych w Zamościu. Ma obecnie 3680 m długości. Trakt w części wschodniej powstał prawdopodobnie jeszcze na początku XVII wieku. Natomiast jego część zachodnia została utworzona znacznie później, w pierwszej połowie XIX w. Na początku XX w. nadano całości nazwę ulicy Browarnej. W latach 30. ub. wieku zmieniono ją jednak na ul. Jana Kilińskiego. 

Okoliczności tej decyzji były nietypowe, bardzo ciekawe.

Jądro ulicy Browarnej

Maria Matuszewska wydała swoje wspomnienia w 1996 r. Są dzisiaj bezcenne. Autorka pisała o starej ul. Browarnej jako podgrodziu rozwijającym się poza obrębem murów twierdzy Zamość. Warto przytoczyć kilka cytatów z tej niezwykłej, bardzo emocjonalnej i pięknie napisanej publikacji (jest ona dostępna w Książnicy Zamojskiej). Według pani Marii ul. Browarna przed II wojną światową zaczynała się od dzisiejszej ul. Piłsudskiego, a kończyła – ul. Przemysłową. Jej odgałęzieniami były ulice: Ludowa, Kamienną i Redutowa. To wszystko miało znaczenie dla życia mieszkańców. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: no nie "normalny" ?Treść komentarza: najwięcej ma do powiedzenia sbecki emerytData dodania komentarza: 25.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początek
Reklama
Reklama