Powiat zamojski: W rocznicę wysiedleń

  • 27.11.2019, 09:48
  • bn
Powiat zamojski: W rocznicę wysiedleń Fot. ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu Niemiecki obóz przejściowy w Zamościu.
Wysiedlenia rozpoczęły się w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. w Skierbieszowie. To była gehenna cywilnej ludności Zamojszczyzny. W sumie, w ramach działań niemieckich okupantów na poniewierkę wygnano z domów ok. 110 tys. osób, w tym 30 tys. dzieci.

Byli to mieszkańcy prawie 300 miejscowości. Wielu wygnanych zginęło potem w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz zmarło z chorób i wycieńczenia. Mieszkańcy naszego regionu nigdy o tym nie zapomnieli. Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia odbyły się w niedzielę (24 listopada) w Skierbieszowie. Odprawiona została tam msza w intencji ofiar, były okolicznościowe przemówienia i ceremonia przy miejscowym pomniku. 

W Zamościu podobne uroczystości odbędą się w środę (27 listopada). Ich uczestnicy spotkają się o godz. 10 na mszy w kościele Michała Archanioła. Potem przejdą ulicami miasta przed pomnik Ofiar Faszyzmu. Tam (ok. godz. 11) zaplanowano ceremoniał wojskowy oraz wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia. 

Następnie zaplanowano uroczystości w pobliskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny. W programie kolejne przemówienia oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów. Nie tylko. 

Podczas środowych uroczystości dr Beata Kozaczyńska, autorka m.in. kilku znakomitych książek i albumów opisujących wysiedlenia Zamojszczyzny oraz tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny otrzyma medal "Zasłużony dla Zamościa". Wręczy go Andrzej Wnuk, prezydent tego miasta. 

Na zakończenie w ZSP nr 4 zostanie otwarta wystawa pt. "Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe".  

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 MATKA POLKA
MATKA POLKA 27.11.2019, 18:31
Bandyci z niemiec tyle wymordowali POLAKÓW w tym niewinnych dzieci

Pozostałe