Coraz więcej zarażonych HIV

  • 28.11.2019, 06:00
  • AP, źródło: aids.gov.pl
Coraz więcej zarażonych HIV Fot. pixabay.com
Na Lubelszczyźnie wzrasta liczba zakażeń wirusem HIV – alarmuje sanepid. W 2018 r. odnotowano 50 zakażeń, rok wcześniej 30. Wśród zakażonych najczęściej są mężczyźni pomiędzy 30-39 rokiem życia, ale zdarzają się kobiety, w tym kobiety w ciąży. W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV!

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. 22 listopada rozpoczął się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS. Europejski Tydzień Testowania potrwa do 29 listopada. Na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje.

      Dzięki nowym odkryciom farmakologicznym HIV nie musi prowadzić do rozwinięcia AIDS. Pomimo stresu i całej uciążliwości życia codziennego z wirusem także sytuacja społeczna osób zakażonych uległa pewnej normalizacji. Otoczenie społeczne nie wpada już w skrajną panikę na wiadomość o fakcie nosicielstwa, choć wciąż nie jest tak, że do faktu zakażenia HIV/AIDS można się przyznać jak do "zwyczajnej" choroby. W świadomości części naszego społeczeństwa (a także czasem personelu służby zdrowia) zakażenie HIV bywa ciągle jeszcze powodem społecznej segregacji.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny

Tu wykonasz bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania badania na HIV:

PKD przy Punkcie Pobrań Przychodni SP ZOZ MSW, ul. Spokojna 3, 20-331 Lublin

Godziny otwarcia: wtorki 16.00-18.30, czwartki 16.00-18.30.

  Telefony zaufania:

 22 69 28 226 (do 30 grudnia czynny całą dobę)

800 888 448 (połączenie bezpłatne)

AP, źródło: aids.gov.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe