Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 19:37
Reklama

Zamojskie ulice. Wielkomiejski charakter

Ulica Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Zamościu ma zamierzchły rodowód. Jeszcze w XVI w. funkcjonował tutaj stary trakt hrubieszowski. Przemieszczano się tędy przez kilkaset lat. W XIX w. ulicę nazwano drogą starohrubieszowską. Ta część miasta od tamtego czasu zmieniła się nie do poznania.
Zamojskie ulice. Wielkomiejski charakter
Ul. Wyszyńskiego w latach 80. ub. wieku. W tle widać tzw. wieżowce.

Autor: Fot. ze zbiorów SM in. J. Zamoyskiego w Zamościu

W 1933 r. tę ulicę przemianowano na Długą. Była ona gruntowa i miała szerokość od 3,5 do 5 metrów.  Ludzie i pojazdy musiały tam brnąć po deszczu przez błoto, a latem – w tumanach kurzu. Dopiero w 1980 r. ulica została gruntowanie przebudowana na asfaltową i dwujezdniową. Nadano jej wówczas nazwę Włodzimierza Iljicza Lenina, a jej przyszłości wróżono "świetlany" charakter. 

Bo ulica miała wchodzić w skład tzw. Nowego Centrum Zamościa. To był pomysł, który mógł odmienić całe miasto. 

Buldożery i drogi robocze

Budowę Nowego Centrum Zamościa zaplanował jeszcze w 1969 r. zespół warszawskich architektów pod kierunkiem Jacka Jedynaka. Dzielnica miała mieć charakter usługowo-handlowy i zajmować powierzchnię ok. 19 ha. Zaplanowano, iż będzie się ona mieścić mniej więcej pomiędzy ul. Długą (czyli Wyszyńskiego), Róży Luksemburg (teraz Peowiaków) oraz ul. Partyzantów. Na tym terenie miało powstać Wielofunkcyjne Centrum Kultury i Sztuki, a w nim kino z salami na 200 i 600 miejsc, 20-piętrowy gmach rady narodowej, duże domy towarowe, hotele, kawiarnie, restauracje oraz ośrodek zdrowia i komenda policji. 

Nowe Centrum Zamościa miało być gotowe w 2000 r. Tych zamierzeń nie udało się zrealizować, bo kraj dopadł kryzys gospodarczy. Jednak nie skończyło się tylko na planach. W ramach koncepcji zespołu Jedynaka postawiono wielki gmach Komendy Miejskiej Policji przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2. Można go oglądać do dziś. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama