Zamojskie ulice. Wielkomiejski charakter

  • 26.11.2019, 14:00
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Wielkomiejski charakter Fot. ze zbiorów SM in. J. Zamoyskiego w Zamościu Ul. Wyszyńskiego w latach 80. ub. wieku. W tle widać tzw. wieżowce.
Ulica Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Zamościu ma zamierzchły rodowód. Jeszcze w XVI w. funkcjonował tutaj stary trakt hrubieszowski. Przemieszczano się tędy przez kilkaset lat. W XIX w. ulicę nazwano drogą starohrubieszowską. Ta część miasta od tamtego czasu zmieniła się nie do poznania.

W 1933 r. tę ulicę przemianowano na Długą. Była ona gruntowa i miała szerokość od 3,5 do 5 metrów.  Ludzie i pojazdy musiały tam brnąć po deszczu przez błoto, a latem – w tumanach kurzu. Dopiero w 1980 r. ulica została gruntowanie przebudowana na asfaltową i dwujezdniową. Nadano jej wówczas nazwę Włodzimierza Iljicza Lenina, a jej przyszłości wróżono "świetlany" charakter. 

Bo ulica miała wchodzić w skład tzw. Nowego Centrum Zamościa. To był pomysł, który mógł odmienić całe miasto. 

Buldożery i drogi robocze

Budowę Nowego Centrum Zamościa zaplanował jeszcze w 1969 r. zespół warszawskich architektów pod kierunkiem Jacka Jedynaka. Dzielnica miała mieć charakter usługowo-handlowy i zajmować powierzchnię ok. 19 ha. Zaplanowano, iż będzie się ona mieścić mniej więcej pomiędzy ul. Długą (czyli Wyszyńskiego), Róży Luksemburg (teraz Peowiaków) oraz ul. Partyzantów. Na tym terenie miało powstać Wielofunkcyjne Centrum Kultury i Sztuki, a w nim kino z salami na 200 i 600 miejsc, 20-piętrowy gmach rady narodowej, duże domy towarowe, hotele, kawiarnie, restauracje oraz ośrodek zdrowia i komenda policji. 

Nowe Centrum Zamościa miało być gotowe w 2000 r. Tych zamierzeń nie udało się zrealizować, bo kraj dopadł kryzys gospodarczy. Jednak nie skończyło się tylko na planach. W ramach koncepcji zespołu Jedynaka postawiono wielki gmach Komendy Miejskiej Policji przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2. Można go oglądać do dziś. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe