Niech Ukraińcy wiedzą, jak się jeździ w Polsce

  • 22.11.2019, 10:06
  • Źródło: KWP Lublin
Niech Ukraińcy wiedzą, jak się jeździ w Polsce Fot. KWP Lublin
W środę, 20 listopada na przejściu granicznym w Hrebennem odbyła się kolejna odsłona akcji „Podstawowe przepisy ruchu drogowego w Polsce – poradnik dla obywateli Ukrainy”. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przy współpracy z funkcjonariuszami NOSG oraz pracownikami WORD w Chełmie rozdawali przewodnik przybliżający i wskazujący podstawowe przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Polsce. Działania skierowane są do kierowców z Ukrainy, którzy coraz liczniej odwiedzają Polskę.

Zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym to kluczowy cel stawiany sobie przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Z racji położenia geograficznego Lubelszczyzna jest województwem, po którym przemieszcza się wielu cudzoziemców zwłaszcza, obywateli państw z Europy Wschodniej. Poruszając się po drogach naszego województwa niejednokrotnie są oni uczestnikami zdarzeń w ruchu drogowym, w tym tych najpoważniejszych w skutkach.

CZYTAJ TAKŻE: 24-LETNI UKRAINIEC ZASNĄŁ ZA KIEROWNICĄ. WJECHAŁ TOYOTĄ W CIĘŻARÓWKĘ

W środę w Hrebennem odbyła się kolejna odsłona akcji „Podstawowe przepisy ruchu drogowego w Polsce – poradnik dla obywateli Ukrainy”, dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym obcokrajowców na terenie naszego województwa. Działania przeprowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie przy współpracy z funkcjonariuszami NOSG oraz pracownikami WORD w Chełmie.

CZYTAJ TAKŻE: WYPADEK W TOMASZOWIE. UKRAINIEC NIE ZAUWAŻYŁ SAMOCHODU

W latach 2013 – 2018 cudzoziemcy uczestniczyli w 339 wypadkach, w wyniku których 121 osób poniosło śmierć (ofiary to zarówno Polacy jak i obcokrajowcy), a 591 doznało obrażeń. Odnotowano również 6015 kolizji, które pociągnęły za sobą straty materialne.  Podobną tendencję obserwujemy w przypadku obywateli Ukrainy, którzy uczestniczyli w 203 wypadkach, w wyniku których śmierć poniosło 84 osoby (zarówno Polacy jak ob. Ukrainy), a 360 doznało obrażeń ciała. Odnotowano również 3485 kolizji z ich udziałem.

CZYTAJ TAKŻE: WYPADEK W STAREJ WSI. ZDERZYŁY SIĘ DWA BUSY

Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez obywateli Ukrainy było zmęczenie, a nawet zaśnięcie za kierownicą - 32. W wyniku tych zdarzeń zginęło 13 osób, a 44 doznało obrażeń. Na skutek zmęczenia, zaśnięcia odnotowano również - 94 kolizje.  Nadmierna prędkość to kolejna przyczyna. Na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu miało miejsce 26 wypadków, w których 5 osób zginęło, a 41 doznało obrażeń. Z kolei na skutek wymuszenia pierwszeństwa przejazdu 1 osoba poniosło śmierć, a 21 doznało obrażeń. 

CZYTAJ TAKŻE: UKRAINIEC JECHAŁ WĘŻYKIEM. NAMIERZYŁ GO POLICJANT PO SŁUŻBIE

Podczas codziennej służby policjanci dążą do poprawy bezpieczeństwa i podnoszenia świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tym razem swoje działania skierowaliśmy do kierowców z Ukrainy, którzy coraz częściej i liczniej odwiedzają Polskę. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w porozumieniu z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Krajowym Centrum BRD opracowali przewodnik przybliżający i wskazujący podstawowe przepisy ruchu drogowego w Polsce. Oprócz przybliżenia wybranych definicji poruszona została problematyka m.in.:  ruchu pojazdów, dopuszczalnych prędkości, obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, telefonów komórkowych i właściwego oświetlenia. Policjanci WRD KWP przypominają również kto jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli drogowej, w jakich okolicznościach można utracić prawo jazdy czy dowód rejestracyjny, jakie dokumenty należy okazać podczas kontroli drogowej oraz jakie konsekwencje łączą się z jazdą w stanie nietrzeźwości. Poradnik jest rozdawany przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej podczas odprawy. 

Źródło: KWP Lublin

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe