Wyższa płaca minimalna. Jednym podwyższyć innych zwolnić

  • 19.11.2019, 05:00
  • Agnieszka Piela
Wyższa płaca minimalna. Jednym podwyższyć innych zwolnić Fot. pixabay.com
Co oznacza podwyższka płacy minimalnej? Pytamy przedsiębiorców.

Dla pracowników podwyżki, dla klientów wyższe ceny za usługi lub produkty. Wielu pracodawców zapowiada, że aby jednym pracownikom podwyższyć pensje do stawek narzuconych przez rząd, innych będą musieli zwolnić lub ograniczyć im wymiar etatu.

Od 1 stycznia niektóre grupy zawodowe zarobią więcej. Mogą na to liczyć m.in. żołnierze, policjanci, strażacy, służba graniczna, nauczyciele, a w marcu emeryci i renciści.

Wśród nich są też najmniej zarabiający. Rząd ufundował podwyżkę płacy. Jakim kosztem? Od 2020 r. pensja minimalna wyniesie 2600 zł, czyli 1878 zł do wypłaty. Stawka godzinowa przy umowach zlecenie wzrasta do 17 zł (11 zł na rękę). Efektem wzrostu wynagrodzeń będą kolejne podwyżki (m.in. ZUS). Lawina została uruchomiona.

 

Zapłacą klienci

To cieszy pracowników, mniej pracodawców. Danuta Pakosik ze Spółdzielni Arko w Suścu, nie ukrywa, że sterowaniem odgórnie pensji jest przerażona. 

 – Nie wiem czy mnie będzie stać utrzymać taką ilość pracowników (zatrudnia 15 osób –  dop. red.) na pełny etat. Za usługi ludzie nie chcą płacić więcej. Wzrost płacy spowoduje podniesienie stawek za wykonywane usługi lub zwolnienie ludzi. Nie śpię od miesiąca i zastanawiam się co robić. Podniesienie płacy minimalnej jest ogromnym obciążeniem dla pracodawcy – mówi Danuta Pakosik.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ŻUL
ŻUL 19.11.2019, 15:41
To że placa minimalna wzrośnie to bardzo dobrze, tylko dlaczego odrazu ZUS na tym zarabia i wykańcza pracodawcow.
kaczgród
kaczgród 19.11.2019, 15:06
Szambo już wylało się kapitalistom ,oni i tak dymają kaczą partie
i jego pinokia .Czarno ryc będą frajerzy za miskę ryż .I to jest zmiana na lepsze ?
LHR
LHR 19.11.2019, 12:48
To ile wy tam płacicie ludziom? 2600 to dużo? Już Ukraińcy za tyle nie chcą pracować.
Nienawistnik
Nienawistnik 19.11.2019, 08:49
Naród chciał "dobrej zmiany" to ma.

Pozostałe