Dynamit pod pomnikiem cara

  • 12.11.2019, 07:30
  • Bogdan Nowak
Dynamit pod pomnikiem cara Zdjęcie wykonano na początku XX w. w okolicy dzisiejszej ul. Aleksandry Wachniewskiej w Zwierzyńcu. Z tyłu budynek nazywany kiedyś "kamienicą".
Pierwszą zbrojną akcję Organizacja Bojowa PPS przeprowadziła 13 listopada 1904 r. na warszawskim placu Grzybowskim. Bojowcy dali o sobie znać także na Zamojszczyźnie

 W 1904 rewolucyjna fala dotarła do Zwierzyńca. W zwierzynieckich zakładach wybuchły strajki. Rozbrojono posterunki carskiej policji. Bojowcy z Polskiej Partii Socjalistycznej dwukrotnie wysadzili pomnik cara Aleksandra II. Napadli na kolumnę furgonów pocztowych przewożących pieniądze. Tak jak w sensacyjnych filmach! Atmosferę rewolucyjnych lat 1904-1906 zanotował Ludwik Mostowski.

 Ludwik Mostowski urodził się 14 maja 1888 r. w miejscowości Klice w powiecie ciechanowskim. Był wnukiem Jana Zembrzuskiego, weterana powstania z 1863 r. Chłopak wychował się na jego barwnych, przepełnionych patriotyzmem opowieściach. W 1889 r. ojciec Ludwika został administratorem majątku w Majdanie Skierbieszowskim należącym do Witolda Mościckiego. Tam Mostowscy się przeprowadzili. Potem rodzina przez rok przebywała w majątku Udrycze, a następnie przeniosła się do Kraśniczyna w pow. krasnostawskim. 

W tej miejscowości po raz pierwszy chłopiec zbuntował się przeciwko władzy. To był początek jego konspiracyjnej drogi. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe