Zamość: Spór o religię w katolickiej szkole

  • 12.11.2019, 05:06
  • Agnieszka Piela
Zamość: Spór o religię w katolickiej szkole
Matka dała dziecko do katolickiej szkoły, a teraz nie chce, aby chodziło na lekcje religii. Taka jest wola syna. Dyrekcja placówki odpowiada, że matka posyłając dziecko do tej szkoły, zaakceptowała jej statut. Nauka religii jest tam obowiązkowa.

Do redakcji przyszła korespondencja. Matka ucznia Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. o. Pio w Zamościu napisała, że mimo iż świadomie zapisała syna do tej szkoły, zmieniła zdanie co do jego udziału w lekcjach religii. I tu zaczęły kłopoty.

"Mój syn od czwartej klasy uczęszcza do tej szkoły. W tym roku złożyłam pisemne oświadczenie do dyrekcji, że nie wyrażam zgody na udział syna w lekcji religii" – mówi matka.

Zaznacza, że cztery lata temu przeniosła tam syna z jednej z zamojskich szkół podstawowych (jak twierdzi z powodu przemocy wśród rówieśników). Wybrała szkołę katolicką, bo jest najbliżej ich miejsca zamieszkania. Podpisała różne oświadczenia. Myślała, że będzie mogła się z tego wycofać, bo jak przyznaje, już w momencie zapisywania syna do szkoły, nie był on zachwycony tym, że musi chodzić na lekcje religii. Kobieta miała nadzieję, że z wiekiem przejdzie mu uprzedzenie do przedmiotu. 

Nastolatek tymczasem zaczął wykazywać coraz większą niechęć do przedmiotu. Matka  obiecała mu, że wypisze go z tych zajęć i 17 września podpisała stosowne oświadczenie. Prosiła dyrekcję o to, żeby uszanowano jej decyzję. Usłyszała, że dziecko uczęszcza do szkoły katolickiej i lekcje religii są w niej obowiązkowe. 

Więcej na ten temat tylko w papierowym i ew-dyaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (86)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
57025878
57025878 23.11.2019, 23:26
Aionzej Wawrzynczuyk
Rzetelny
Rzetelny 20.11.2019, 23:04
ROZPORZĄDZENIE
Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 14 kwietnia 1992 r.
§ 1. 1.
W publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, zwanych dalej "przedszkolami", organizuje się naukę religii na życzenie rodziców. W publicznych szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się naukę religii i etyki:
1) w szkołach podstawowych - NA ŻYCZENIE RODZICÓW
2) w szkołach ponadpodstawowych - na życzenie bądź rodziców, bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu nauki religii i etyki decydują uczniowie.

Mam nadzieję ,że to rozwieje wszelkie wątpliwości .
Gojka
Gojka 10.12.2019, 08:52
Może najpierw warto by zasiegnąc rzetelnych info na temat szkoły w kwestii ktorej laskawy pan się wypowiada 😁.To nie jest placówka publiczna 😁.You made my day 😁
Rzetelny
Rzetelny 20.11.2019, 22:54
Do ,, Anka,, i co z tego że założona przez stowarzyszenie ???? To twoim zdaniem jest prywatne ? Zasięgnij rzetelnej wiedzy zanim zaczniesz pisać komentarze , może dowiedz się co to jest szkoła publicza na sam początek . Od czegoś trzeba zacząć. Uczniowie w tej szkole podlegają pod prawo oświatowe , jak mniemam też go nie znasz a szkoda bo jest tam zapis o lekcjach religi . A więc zapraszam do lektury a potem do pisania komentarzy . Ta kolejność będzie właściwa ..
Abcyk
Abcyk 20.11.2019, 15:00
Do ,, do ojciec ,, pozwól niech każdy rodzic pojmuje dobro swojego dziecka indywidualnie , no chyba że uważasz że każdy rodzic powinien pojmować dobro dziecka tak jak nakazuje kler . Jeśli tak jest to moim zdaniem Ty jesteś dużo bardziej pogubiony niż ta matka . Smutne to.
Prawo jest prawo
Prawo jest prawo 20.11.2019, 14:54
Ludzie ogarnijcie komentarze . Szkoła jest publiczna lekcje religii nie mogą być obowiązkowe . Gdzieś mam czy matka ma rację czy nie ale prawo jest po jej stronie . Status szkoły jest niezgodny z Rozporządzeniem MEN . Dobry prawnik zrówna dyrekcję szkoły z ziemią. Prawo jest prawo . Ale widzę po komentarzach ,że niektórzy uwaźają że katolickie jest ponad prawem . No niestety jescze nie .
Prawda
Prawda 20.11.2019, 14:48
Do ,, Anka,, nie pisz bzdetów szkoła jest Publiczna , czyżby w imię obrony wartości katolickich dopuszczalne były kłamstwa ??
d@r
[email protected] 20.11.2019, 12:17
Na stronie szkoły pod adresem http://pio.edu.pl/wp-content/u… dostępny jest statut szkoły. W § 5.5 jest wyraźnie napisane: "Nauka religii katolickiej i katecheza stanowi podstawę działania szkoły i jest obowiązkowa w ramach planu zajęć." Zdaje mi się, że dla widzimisie ucznia jego mamusi nikt nie zmienia statutu żadnej szkoły. Nie tylko katolickiej...
FRANCISZEK
FRANCISZEK 19.11.2019, 17:44
Co jest zlego w w nauce religii?Ani krasc Ani zabijac nie ucza Wprost przeciwnie!Ucza nawet zeby CZCIC OJCA IMATKE SWOJA!Czy ta pani o tym nie wie?A szkoda!
Ojciec
Ojciec 17.11.2019, 20:37
Strasznie mi tej Pani i jej dziecka szkoda. Widać, że bardzo pogubili się. Myślę, że to wszystko co matka robi jest powodowane brakiem "rozeznania" bo nie sądzę, że robi na złość szkole i swojemu dziecku. Może należałoby pozwolić dziecku dokończyć edukację w tej szkole a na lekcję np. etyki niech dziecko uczęszcza do innej szkoły. Sytuacja jest trudna dla szkoły i dla dziecka. Matka w całym tym sporze zupełnie inaczej pojmuje dobro dziecka.
Fakcik
Fakcik 17.11.2019, 07:00
Problem w tym ze regulamin szkoły niezgodny jest z Rozporządzeniem MEN-u , które jasno mówi, że w szkołach publicznnych lekcje religii nie mogą być obowiązkowe . A ta szkoła jest szkołą PUBLICZNĄ - to przypomnienie dla tych piszących komentarze którzy skrzętnie ten fakt pomijają.
Anka
Anka 19.11.2019, 21:25
ta szkoła jest jednostką niepubliczną - informacja dla tych, którzy tego nie wiedzą
Pracownik szkoły niepublicznej
Pracownik szkoły niepublicznej 20.11.2019, 23:16
Szkoła niepubliczna działa na zasadach szkoły publicznej, czyli podlega przepisom ustawy Prawo Oświatowe. Ustawa jasno mówi, że religia nie jest przedmiotem obowiązkowym. Uczeń uczęszcza na religię bądź etykę na prośbę pisemną rodzica. Uczem, który nie uczęszcza ani na religię ani na etykę ma zapewnioną opiekę szkoły.
Janek
Janek 17.11.2019, 06:44
Nic w tym złego, tradycja i wartości to bardzo cenny argument za tym by nie zmieniać regulaminu szkoły dla jednej pragnącej „szumu” mamuśki
Wiedziała gdzie zapisuje dziecko.
Niedługo będziemy mieć szkoły żydowskie https://youtu.be/ytzprKxvTjw

Wiec brońmy naszych wartości!
Hrumm hrum
Hrumm hrum 17.11.2019, 06:04
Jesli szkoła jest publiczna a ta JEST to lekccje religii są dobrowolne , jeslki ktos nie chce szkoła ma obowiązek zapewnić lekcje Etyki . .. ale lekcje etyki w katolickiej szkole ??
Anka
Anka 19.11.2019, 21:26
To nie jest szkoła publiczna. Jest to szkoła założona przez stowarzyszenie.
M
M 15.11.2019, 20:14
Słyszałam, nie wiem czy to prawda, że ta pani chce aby w czasie tej lekcji religii organizowano synowi inną lekcję. A nie mógłby posiedzieć na swietlicy?
czemutak
czemutak 13.11.2019, 23:08
Panie ,,kikulec,, ma pan rację ,że to szkoła katolicka i nic dziwnego ,że są tam lekcje religii ale czy muszą być przymusowe , przypominam ,ze to szkoła PUBLICZNA , a nie prywatna. Zmuszanie do przekonań religijnych kojarzy mi się bardziej z islamem niż katolicyzmem . Na religię marsz albo won ze szkoły katolickie wartości w najlepszym wydaniu.
Obiektyw
Obiektyw 13.11.2019, 23:00
Do Eleni . uważa pani ,że tylko katolicy płacą podatki ? Homoseksualiści też płacą czy tez pani uważa ,że mają prawo do swoich szkół czy już zmieniła szanowna pani zdanie ?? Państwo nie robi łaski ? a słyszała pani o rozdziale państwa od kościoła ? Może by tak szkołę finansować z tacy , wtedy rzeczywiście będzie finansowana przez katolików i wtedy się z panią zgodzę. Dlaczego uważa Pani ,że jak ktoś nie jest katolikiem to od razu jest Lewakiem ?? Miła pani tak nie wolno . BRRR.
Efakcusz
Efakcusz 13.11.2019, 22:47
Oczywiste jest ,że to matka powinna decydować czy jej dziecko będzie chodziło na lekcje religii czy nie. Dziecko ma chodzić a jak nie to won ze szkoły ot całe katolickie miłosierdzie ujrzało światło dzienne. na marginesie ,, Obiektyw ,,ma rację status szkoły jest niezgodny z prawem, ale co tam nazwa Katolickie pozwala stać ponad prawem.
Polka
Polka 16.11.2019, 07:45
Jeszcze trochę i satanista będzie miał prawo uczęszczać do szkoły katolickiej. Przecież ta szkoła jest właśnie dla wierzących w Boga i praktykujących katolicyzm. Załóżcie sobie swoją szkołę i tam róbta co chceta
Real
Real 13.11.2019, 22:28
Idąc tokiem rozumowania niektórych komentujących cyt.. katolicka szkoła więc sa lekcje religii , ok ale czy muszą być obowiązkowe ? Rownie dobrze można powiedziec Polska to katolicki kraj wiec jest obowiazek chodzenia co niedziele do koscioła jak nie pasuje przenieś się do innego kraju. Zastanówcie się zanim coś napiszecie .
Seneka
Seneka 19.11.2019, 21:29
Nikt nie zmusza do zapisywania dzieci do szkół katolickich, w tym obwodzie szkołą zgodnie z obwodem jest szkoła podstawowa nr 9. To nie jest dużo dalej od szkoły katolickiej. Zapisać dziecko do dziewiątki.
Młach
Młach 13.11.2019, 22:19
A ja przypominam wszystkim którzy atakują matkę chłopca ,że przede wszystkim jest to szkoła PUBLICZNA czyli finansowana z budżetu panstwa czyli z naszych podatków .A w szkołach publicznych rodzice mają prawo decydować czy dziecko będzie chodziło na lekcje religii czy nie . Tak mówi Rozporządzenie MEN . Nazwa ,, katolicka,, nie uprawnia szkoły do niestosowania się do przepisów MEN.
samouk
samouk 19.11.2019, 21:31
To nie jest szkoła publiczna, owszem dostaje dotacje, ale zależne od ilości uczniów. Nie ma ucznia, nie ma dotacji.
Kikulec
Kikulec 13.11.2019, 19:29
Przypominam wszystkim , którzy stają w obronie tej mamy i jej decyzji w spr uczęszczania syna na lekcje religii, że to jest szkoła KATOLICKA (!) i nic dziwnego, że odbywają się tam ww lekcje .Dziwne gdyby ich nie było.
Zomosc
Zomosc 13.11.2019, 19:17
Sorry szkoła katolicka KATOLICKA WIĘC GDZIE PROBLEM KATOLICKA w katolickiej szkole jest społeczna Smart i dużo innych szkół przenieź dziecko i nie rób problemu pani matko

Pozostałe