Noce i Dnie na Zamojszczyźnie

  • 06.11.2019, 06:00
  • Magdalena Kołcon
Noce i Dnie na Zamojszczyźnie
Pisarka Maria Dąbrowska odwiedziła Zamojszczyznę w 1925 i 1937 roku

Pisarkę Frampol zaintrygował. Szczebrzeszyn zirytował męczącym śpiewem Żydów. Zamość odebrał dech w piersiach. Olśniło wzorcowe gospodarstwo w Gdeszynie-Kolonii. Zachwyciły zadbane obejścia i nowoczesna mleczarnia w Nowosiółkach-Kolonii. Łaszczów Maria Dąbrowska opisała jako "małe brudne miasteczko".

Maria Dąbrowska, autorka m.in. powieści "Noce i Dnie", przyjechała pierwszy raz na Zamojszczyznę w połowie 1925 r. Towarzyszyła szwagierce Wandzie Dąbrowskiej z domu Kociełło, która zapragnęła odwiedzić chorego na gruźlicę kręgosłupa brata Wacława Kociełłę we Frampolu. Wrażenia z podróży opisała w reportażu "Tydzień w Lubelskiem", drukowanym w odcinkach, w pięciu kolejnych numerach tygodnika "Bluszcz" (nr 28-32, 1925 r.).

Pisarka z Warszawy do Zwierzyńca dotarła po 10-godzinnej podróży pociągiem. Zwierzyniec wydał się Dąbrowskiej miejscowością bardzo zadbaną. Zapamiętała naokoło stojące budynki zarządu ordynacji, które chociaż "pozbawione wszelkiego stylu, były czyste, eleganckie, otoczone kwiatami i zielenią, chciałoby się powiedzieć upasione i tchnące dobrobytem". Zauważyła bardzo ładny kościółek stojący na kępie pośród dużego stawu, do którego nad wodą prowadził mostek.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Magdalena Kołcon

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe