Historia niejednego zdjęcia

  • 06.11.2019, 16:15
  • Agnieszka Piela
Historia niejednego zdjęcia
To była wyjątkowo ciekawa wystawa. Jej pomysłodawca już zapowiada kolejną.

Na piętrze Domu Towarowego Hetman przez dwa miesiące prezentowana była wystawa starej fotografii. Mimo że niełatwo ją było znaleźć, cieszyła się dużą popularnością. Powolutku karty księgi pamiątkowej zapełniły wpisy odwiedzających. W sumie... ludzie lubią oglądać swoje miasto. Pomysłodawcą wystawy był Wiesław Smyk.

Autor wystawy – Wiesław Smyk nie jest rodowitym zamościaninem, ale mieszka tu i pracuje już 40 lat i uważa, że to "jego miejsce na ziemi". Pamięta doskonale, jak wyglądał Zamość w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy w dzieciństwie przyjeżdżał tu z dziadkami... W rodzinnym albumie z tamtego czasu jest sporo pamiątek. Po latach, prywatnie i hobbystycznie zajął się wyszukiwaniem archiwalnych fotografii związanych z Zamościem, ale nie tylko. Wszystko zaczęło się kiedy na jednym z portali fotograficznych zobaczył, że są setki zdjęć innych miast Polski, a Zamościa tylko 30.

– Uznałem, że trzeba tę sytuację zmienić. Zacząłem robić zdjęcia współczesnego Zamościa i wyszukiwać archiwalne. Bardzo ciekawe jest zestawianie ujęć tych samych miejsc, bo dopiero wtedy widać wszystkie zaistniałe zmiany – mówi pan Wiesław.

 Od lat interesuje się architekturą i historią miasta, ale nie tylko tą renesansową. Szczególnie podobają mu się tereny peryferyjne, te położone daleko poza Rynkiem Wielkim.

 Z prostej przyczyny, bo są mało znane i dlatego bardzo ciekawe. Samo wyszukiwanie archiwaliów daje mu ogromną satysfakcję.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 07.11.2019, 05:18
Retrospekcja. Po tej ulicy w upalne dni jeżdziła polewaczka a przechodnie to błoto wnosili do przyległych lokali. Straszne

Pozostałe