Bohaterowie wrócą do domu

  • 17.01.2017, 20:29 (aktualizacja 23.01.2017 20:57)
  • roh
Bohaterowie wrócą do domu
Mariana Pilarskiego ps. Jar, inspektora zamojskiego Inspektoratu AK-WIN, oraz Stanisława Biziora ps. Eam, komendanta Lotnej Żandarmerii, Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie w 1951 roku skazał na karę śmierci. Wyrok wykonano w podziemiach Zamku Lubelskiego. Gdzie znajdują się ich szczątki, nie wiadomo. Może wyjaśni to ekshumacja, którą na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie przeprowadzi IPN.

Marian Pilarski (ur. 1902 r. w podkrakowskich Pisarzowicach) był zawodowym żołnierzem. Razem z 3 Pułkiem Piechoty Legionów brał udział w obronie Lwowa, potem w 1920 r. bił bolszewików. Po wojnie służył w 83 pułku piechoty w Kobryniu, jako dowódca plutonu i kancelista pułkowy. W 1935 roku otrzymał awans na chorążego.

W kampanii wrześniowej w Grupie Operacyjnej Polesie gen. Franciszka Kleeberga walczył w bitwie pod Kockiem, po której dostał się do niewoli. Po ucieczce z transportu przedostał się do Tyszowiec. Tam od 1940 roku pod ps. Grom działał w konspiracji. Od listopada 1943 roku do czerwca 1944 roku był komendantem placówki AK w Tyszowcach i dowódcą 21 kompanii AK.

Inspektor "Jar"

Po wejściu Armii Czerwonej Pilarski pozostał w podziemiu. Został jednym z organizatorów organizacji Wolność i Niezawisłość na Zamojszczyźnie. W połowie 1945 r. zmienił pseudonim na "Jar" i został oficerem wywiadu Obwodu Zamojskiego WiN, a od 1946 r. Komendantem Obwodu Zamojskiego WiN. Był współinicjatorem akcji napadu na zamojskie więzienie 8 maja 1946 r., którą z sukcesem przeprowadził oddział "Urszuli" Romana Szczur.

Więcej o losach Mariana Pilarskiego oraz ekshumacji przeczytasz w papierowym wydaniu "Kroniki Tygodnia"

roh
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe