Szczebrzeszyn: Wielkie sprzątanie na kirkucie

  • 01.11.2019, 06:00
  • bn
Szczebrzeszyn: Wielkie sprzątanie na kirkucie Fot. Bogdan Nowak
Zabytkowy cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie został uporządkowany. Wycięto część tzw. samosiejek oraz mnóstwo chaszczy. Unikatowe macewy (czyli stare, żydowskie nagrobki) są teraz łatwiej dostępne i dobrze widoczne.

Tegoroczną akcję sprzątania kirkutu zainicjował w lipcu Tomasz Pańczyk, miłośnik Szczebrzeszyna, wydawca, tłumacz oraz współtwórca Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. To przyniosło rezultat. 2 sierpnia cmentarz został "wstępnie" uporządkowany przez grupę miejscowych regionalistów i samorządowców. 

To było jednak za mało. Dlatego Henryk Matej, burmistrz Szczebrzeszyna, zwrócił się do gminy żydowskiej, która administruje nekropolią, z prośbą o kompleksowe uporządkowanie tej nekropolii oraz o regularne dbanie o nią. W efekcie, w połowie października wycięto zarośla i samosiejki na kirkucie. 

Teraz ten pochodzący z XVI w. cmentarz wygląda znacznie lepiej. Można zatem bez przeszkód oglądać piękne, zabytkowe macewy (najstarsza macewa nosi datę 26 nissan 5305, co według kalendarza gregoriańskiego oznacza rok 1545) czy podziwiać stare, cmentarne drzewa. 

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe