Dzieci Zamojszczyzny - historie prawdziwe

  • 25.10.2019, 07:00
  • AP
Dzieci Zamojszczyzny - historie prawdziwe
Od 22 października w Książnicy Zamojskiej można oglądać dwujęzyczną wystawę autorstwa dr Beaty Kozaczyńskiej z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Na kilkudziesięciu tablicach autorka przedstawiła wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, do Generalnego Gubernatorstwa oraz obozów Auschwitz II-Birkenau i Majdanek, do powiatu puławskiego oraz do Rzeszy na przymusowe roboty. Przywołuje akcję ratowania ok. 480 polskich dzieci z obozu w Zwierzyńcu przez Różę i Jana Zamoyskich. 

 Ekspozycja przedstawia losy "Dzieci Zamojszczyzny", ukazuje tragizm życia codziennego w cieniu wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny w okresie od 27/28 listopada 1942 r. do 15 sierpnia 1943 r. (z przerwami).

Wystawę można oglądać do 8 listopada w Bibliotece Głównej przy ul. Kamiennej. 

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe