Pojadą na Ukrainę sprzątać groby

  • 22.10.2019, 08:00
  • wd
Pojadą na Ukrainę sprzątać groby Cmentarze Pogranicza to również to również obecna na nich przepiękna kamieniarka bruśnieńska.
W sobotę 26 października po raz kolejny wolontariusze z Zamojszczyzny pojadą porządkować zapomniane cmentarze pogranicza. Organizują też akcję "Zapal Znicz na Pograniczu|. Organizatorzy poszukują chętnych do wyjazdu.

Zarośnięte, zaniedbane, zapomniane. Tak można opisać wygląd niestety wielu polskich, i nie tylko, grobów na cmentarzach na Ukrainie. To pokłosie II wojny światowej i tego, co się działo kilka lat po wojnie: pogromów, masowych ucieczek i wysiedleń. Po dawnych mieszkańcach pozostały tylko cmentarze. 

 – Wymuszona emigracja spowodowała, że większość grobów Polaków za granicą nie ma dzisiaj opiekunów. Na co dzień nie ma też w ludziach, którzy są na miejscu, takiej woli czy może sił i czasu, żeby zadbać jeszcze o kogoś. Zmarłym pamięć się należy – tłumaczy Mariusz Skorniewski, prezes Stowarzyszenia Robim Co Możem Ulhówek, który od kilku lat jest współorganizatorem akcji sprzątania cmentarzy przed Świętem Zmarłych. 

W tym roku będą dwie akcje: Porządkujemy Zapomniane Cmentarze Pogranicza 2019 i Zapal Znicz na Pograniczu.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kronika Tygodnia

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe