Piesza zginęła, kierowca niewinny

  • 17.10.2019, 12:27
  • Leszek Wójtowicz
Piesza zginęła, kierowca niewinny
Idącą z koleżanką jezdnią 15-latkę z gminy Tarnogród śmiertelnie potrącił samochód. Podejrzany o spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym kierowca nie stanie jednak przed sądem, bo nie miał szans na uniknięcie zderzenia z pieszą. Mieszkaniec Śląska został oczyszczony z zarzutów.

Tak wynika z opinii sporządzonej dla biłgorajskiej prokuratury przez biegłego z zakresu ruchu drogowego i techniki samochodowej. Według biegłego, kierujący samochodem nie miał szans na ominięcie pieszej albo skuteczne zatrzymanie się przed nią. Śledczy nie znaleźli dowodów na jego winę i pod koniec maja umorzyli śledztwo. Z takim obrotem sprawy nie chciała się pogodzić rodzina zabitej 15-latki, która złożyła do sądu zażalenie na postanowienie biłgorajskich śledczych.

Ostatni spacer

Do tragicznego wypadku doszło 29 grudnia ub. roku po godz. 17 w miejscowości Różaniec Drugi (gm. Tarnogród). Kierujący mazdą mieszkaniec powiatu Dąbrowa Górnicza na Śląsku potrącił idącą lewą, a więc prawidłową stroną jezdni 15-letnią mieszkankę gm. Tarnogród. Na dworze było ciemno, padał deszcz, jezdnia była śliska, a do zdarzenia doszło na nieoświetlonym odcinku drogi. Nastolatka po wypadku została przetransportowana do szpitala, gdzie wskutek odniesionych obrażeń i pomimo czynności reanimacyjnych zmarła. Kierowca mazdy był trzeźwy. Mieszkaniec województwa śląskiego został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Po przedstawieniu zarzutu spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym został zwolniony, ale prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny.

Dziewczynka szła razem z koleżanką, która nie ucierpiała w zdarzeniu.

Kierowca niewinny

Zażalenie najbliższych 15-latki rozpoznawał Sąd Rejonowy w Biłgoraju. Biegły z zakresu ruchu drogowego i techniki samochodowej podtrzymał w całości swoje wcześniejsze wnioski: kierowca mazdy nie miał szans na zauważenie ubranej na ciemno pieszej, a w konsekwencji jej ominięcie dziewczynki albo zatrzymanie się przed nią. To pokrzywdzona w warunkach ograniczonej widoczności na widok nadjeżdżających z obydwu kierunków oświetlonych samochodów mogła i powinna usunąć się z jezdni na pobocze. Ani 15-latka, ani jej rówieśniczka nie miały na sobie elementów odblaskowych, na dodatek pokrzywdzona korzystała podczas przechadzki z telefonu komórkowego.

Pod koniec zeszłego miesiąca biłgorajski sąd postanowił utrzymać w mocy postanowienie miejscowej prokuratury o umorzeniu śledztwa. Ta decyzja jest już prawomocna. To oznacza, że 31-letni mieszkaniec województwa śląskiego został oczyszczony z zarzutów.

Więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mazda
mazda 22.10.2019, 14:21
Po prostu ludzie nie umieją jeździć. Myślą, że jak mają auto to są królami świata. Nie koncetrują się na jeździe, jadą o wiele za szybko w zabudowanym. Blisko mijają pieszych z dużą prędkością. A później tłumaczenie, że nie widział, nie miał szans zobaczyć... Człowieku masz tak jechać, żeby móc zobaczyć czy ktoś nie idzie i nieważne czy z odblaskiem czy bez. Jak tego nie rozumiesz to przesiądź się na hulanogę..
Max
Max 26.10.2019, 15:32
Poprostu ludzie nie myślą , tak jak ty a twoja wypowiedź jest tego dowodem.
Świeży kierowca
Świeży kierowca 22.10.2019, 08:53
Mam prawojazdy od blisko 3 lat. Za każdym razem, gdy nocą mijam rowerzyste bądź pieszego który idzie bez odblasku, mam ochotę się zatrzymać, otworzyć szybę i powiedzieć parę niecenzuralnych słów w jego stronę. Tak, odblaski ratują życie! Sama doceniłam je, dopiero gdy wsiadlam za kierownice. Jadąc nocą nie widać człowieka, można nie przekroczyć dozwolonej prędkości i kogos zabić, wystarczy że upadnie na głowę niefortunnie. Jeżeli już nie mamy tego odblasku, to zjedzmy na pobocze, nawet przesadnie. Nie muszą byc nawet źle warunki pogodowe, a jeżeli takie będą i na dodatek inny samochód oślepia kierowcę czy to z naprzeciwka czy za nami, to szanse są praktycznie nikłe, by dostrzec pieszego niewyrózniajacego się niczym od ciemności
Kierowca
Kierowca 19.10.2019, 00:24
Kierowca nie zawsze widzi pieszego czy rowerzystę a i tak wpirwszej kolejności biorą kierowcę na badania czy czy trzewy czy nacpamy ale w większości przypadków kierowca zauważa pieszego w ostatniej chwili i nie ma szans na wychowanie czy inną reakcję . Odblaski ratują życie
Lol
Lol 18.10.2019, 20:15
Nie jest podane z jaka predkością jechał kierowca! W terenie zabudowanym także powinno się nosić odblask. Ja sama jadąc wieczorem przez miasto czasami nie zauważę pieszego, ktory ubrany jest na czarno .... jak czytam niektórych komentarze to az szkoda słów.... trzeba postawić sie w obu sytuacjach, tragedia bo zginęło dziecko ale kierowca jest niewinny, a ciekawa jestem czy osoby które tak krytykuja meżczyzne maja prawo jazdy?
Driver
Driver 18.10.2019, 20:08
Co ma piernik do wiatraka.szla lewa strona kierujący jechał prawa strona w przeciwnym kierunku.tak więc ponosi całkowitą odpowiedzialność.brak dostosowania prędkości do warunków atmosferycznych.no chyba że synio urzedadasa lub coś w tym stylu,to wiadomo NIEWINNY.rodzice powinni odwołać się do Strasburga.
Marek
Marek 19.10.2019, 16:56
Polecam lekturę kodeksu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków pieszych poruszających się jezdnią

X
X 18.10.2019, 23:45
Nie masz racji!
Ogarnij sie
Ogarnij sie 18.10.2019, 20:24
Co Ty człowieku za idiotyzmy wypisujesz? Nigdzie nie ma informacji o złamaniu przepisów, jest za to informacja o braku WYMAGANYCH odblasków i ciemnym ubiorze. Normalny człowiek w tej sytuacji schodzi na pobocze, bo zdaje sobie sprawę, że kierowca może go nie widzieć. Jaki z Ciebie 'driver' skoro zapominasz o tym jak to jest być oslepianym przez pojazd jadący z naprzeciwka. Fakt stała się tragedia, ale nie wieszajcie psów na kierowcy, on też jest poszkodowany - musi żyć ze świadomością że zabił mlodą osobę, która miała całe życie przed sobą. Nie pozdrawiam, lekarz-kierowca.
Kierowca
Kierowca 19.10.2019, 00:29
A kierowca który to zrobił ma całe życie przewalone i będzie go sumie żarło . Chociaż być może był Bogu ducha winien też nie raz miałem takie przypadki że w ostatniej chwili odbiłem bo pieszego zobaczyłem piesi też w ruchu drogowym uczestniczą więc powinni to sygnalizować bo kierowca jak nie ma głupiego światła stopu czy pozycji dostaje mandat
Edek
Edek 18.10.2019, 18:13
15-latki wiedzą lepiej od góry do dołu brane na czarno i zapatrzone w telefon, a wina po stronie kierowcy... Trzeba włączyć myślenie a nie telefon.
Mada
Mada 18.10.2019, 17:28
Ludzie odblaski!!! To kosztuje grosze a życie może uratować.
D
D 18.10.2019, 10:27
Skad miala wiedziec ze ja samochod potraci moze jak by wiedziala to by uciekla poza tym teren zabudowany =50 km/h a nie 100 a jeszcze ciemno i zla pogoda to nawet mowi samo za siebie ze wolniej ..
Ja
Ja 24.10.2019, 20:38
Zawsze powinna zejść z drogi jak jest ciemno,ludzie myśleć trzeba. Co wam teraz czyja wina.
Dzx
Dzx 18.10.2019, 15:40
To logiczne, po to idzie sie lewa strona ulicy aby dla wlasnego bezpieczenstwa ustapic nadjezdzajacemu pojazdowi ktory sie widzi. A nie, chodzi wiekszosc jak swiete krowy bo im sie nalezy. Kazdy zdrowo myslacy w dzien by sie usuna z jezdni, co dopiero w takich warunkach.
Tomek
Tomek 18.10.2019, 15:14
Ciemno i zla pogoda= odblask, a nie wptarywanie sie w telefon, dobrze wiem w jakiej sytuacji znalazl sie kierowca i współczuję mu bardzo bo sam nie raz o malo nie wjechalem w bezmozgich ludzi którzy nie maja świadomości tego ze bez odblasku po zmroku stanowią spore zagrożenie.
Wielki Ja
Wielki Ja 18.10.2019, 10:34
Co ty za farmazony wypisujesz? Nigdzie nie pisze ze teren zabudowany, i skoro oczyścili kierowcę z zarzutów to pewnie jechał przepisowo. Ale imbecyl w internecie i tak będzie pisał głupoty alby zabłysnąć
Człowiek z Miasta
Człowiek z Miasta 18.10.2019, 08:53
Wielka strata dla rodziców
Ale troche rozwagi kierujący miał prawo nie widzieć kogoś na jezdni w nocy.
Jak szedłem w nocy jezdnia i przejeżdżal samochód to na ten moment uciekalem z drogi na pobocze ale łaza święte krowy co nie zejda i tak to się kończy.
Anonim
Anonim 18.10.2019, 08:07
Nie ustąpiła bym tak łatwo, są sądy które są nad sądem biłgorajskim i nie wszystkie mają takie myślenie jak nasz biłgorajski sąd, brak chodnika w tej miejscowości jest bardzo dużym niebezpieczeństwem ,gdyż często są tam wypadki ale nie wszystkie są nagłaśniane, jest mały pasek trawy i zaraz obok głęboki rów, a tym ludziom przydałby się chodnik chociażby z jednej strony a kierowca??? Skoro "niby" padało no to tak zapierniczac?? Jeszcze teren zabudowany i słabo oświetlona droga???? Ale cóż, może pan jest zamożny więc to wszystko tłumaczy.
Juras
Juras 18.10.2019, 20:01
No tak kierowca musi jechac 20km/h powodujac tym samym rowniez zagrozenie bo pieszy nie ma zadnych obowiazkow
Rozsądny
Rozsądny 18.10.2019, 19:10
Gdzie jest napisane, że kierowca jechał z nadmierną prędkością? Tępa...
Mirko
Mirko 18.10.2019, 16:39
Widziala pani kiedykolwiek testy aut one sa wykonywane przy 50km/ha to nie jest zalecana predkosc w terenie zab.gwarantujaca ze nic sie nie stanie.
X
X 18.10.2019, 10:01
A skad Pan/ Pani wie ze ,,zapierniczal,,?
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 18.10.2019, 06:22
Teren zabudowany = 50 km/h. Zła widoczność to noga z gazu. Zachowanie pieszych to inna plaga
Zawisza Jasny
Zawisza Jasny 18.10.2019, 19:39
Ciekawe czy Ty tak przepisowo jeździsz??? Jak pada deszcze to w terenie ile jeździesz,40???
anonim
anonim 18.10.2019, 15:46
kurde,a skąd ty możesz wiedzieć że on akurat jechał więcej niż 50 km/h
Anonim