Chcą być z miasta

  • 18.10.2019, 09:22
  • Leszek Wójtowicz
Chcą być z miasta
Aż 97 proc. mieszkańców gminy chce, żeby Goraj został miastem. Tak wynika z przeprowadzonych konsultacji. Na ostatniej sesji Rady Gminy Goraj jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadanie statusu miasta miejscowości Goraj.

O tym, że Goraj chce odzyskać prawa miejskie pisaliśmy już kilka razy. Przypomnijmy, że po licznych inicjatywach mieszkańców, w tym Stowarzyszenia "Goraj 1377", gorajscy radni podjęli 30 maja uchwałę w sprawie "podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości Goraj statusu miasta". Kolejnym krokiem – zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym – było przeprowadzenie konsultacji społecznych w całej gminie. Trwały one od 1 sierpnia do 20 września. – Konsultacje były przeprowadzone w formie bezpośredniej poprzez osobiste składanie podpisów na listach konsultacyjnych – informuje wójt Goraja Antoni Łukasik. – Poprowadzili je pełnomocnicy, których zadaniem było czuwanie nad sprawnym i prawidłowym przebiegiem konsultacji.

Jaki jest ich wynik? W całej gminie – na 3 476 uprawnionych – udział w konsultacjach wzięły 1 672 osoby, co stanowi 48,1 proc. uprawnionych. Za odzyskaniem przez Goraj praw miejskich opowiedziało się 1 621 mieszkańców (96,95 proc.), przeciw było 22 (1,32 proc.), a od głosu wstrzymało się 29 osób (1,73 proc.).

W samym Goraju – na 786 uprawnionych – w konsultacjach wzięło udział 460 mieszkańców; frekwencja wyniosła 58,52 proc. "Za" było 446 (96,96 proc.), "przeciw" – 3 (0,65 proc.), a 11 osób (2,39 proc.) wstrzymało się od głosu.

Więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe