A Podlesie, jakie piękne...

  • 17.10.2019, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
A Podlesie, jakie piękne...
Mieszkańcy osady klasztornej Czostek przyczynili się do powstania wsi Aleksandrowska Słoboda, którą po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przemianowano na Podlesie. O założycielach tej miejscowości pamiętają nie tylko mieszkańcy i władze samorządowe.

Uroczyste poświęcenie i odsłonięcie i tablicy pamiątkowej odbyło się w Podlesiu (gm. Biłgoraj) pod koniec września. – Było to ukoronowanie projektu "Historia wpisana w kamień", dofinansowanego w konkursie grantowym "Działaj Lokalnie 2019" realizowanym przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej – informuje Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, który wraz z mieszkańcami wioski realizował projekt.

Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia był urodzony w Podlesiu Henryk Wujec, działacz opozycji w czasach PRL-u, były poseł i wiceminister rolnictwa oraz doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych, który zaangażował do współpracy wójta gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego. Opracowaniem historii Podlesia zajął się biłgorajski regionalista Piotr Flor.

Obok kamienia z wbudowaną tablicą pamiątkową stanęła tablica informacyjna z historią wsi. Uroczystości związane z jej poświeceniem i odsłonięciem odbyły się pod koniec września. Wzięli w nich udział przede wszystkim mieszkańcy Podlesia i potomkowie pierwszych osadników, czyli rodziny Wujców i Wojdów, mieszkańcy Dereźni i Biłgoraja, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dereźni Solskiej, a także regionaliści i historycy. Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Witold Batycki, a odsłonili ją Wiesław Różyński, Piotr Flor, Henryk Wujec i Stanisław Wujec.

Więcej w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe