Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 17:01
Reklama

Sukces budowało kilka pokoleń

"Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Robotnik" świętowała 100-lecie swojej działalności. To była okazja do przypomnienia sylwetek tych którzy budowali i budują sukces spółdzielni.
Sukces budowało kilka pokoleń

To był trudny czas. Polska podnosiła się po czasach zaborów. Budowano zręby gospodarki. W 1919 r. zamojska grupa aktywistów zarejestrowała Robotnicze Stowarzyszenie Spożywców "Robotnik". Statut stowarzyszenia zatwierdził Stanisław Wojciechowski, późniejszy prezydent RP. Organizacja skupiała wokół siebie 1600 członków. Wpisowe wynosiło 1 koronę a udział członkowski 5 koron. Głównymi działaczami i założycielami RSS "Robotnik" byli: Józef Stasiewicz, Edmund Nahajski, Czesław Śmieszek, Antoni Łyp, Antonina i Marian Przystojeccy, Stefan Sendłak, Magda Pokora, Franciszek Pitak, Ryszard Ostrowski, Jan Jednacz, Józef Barcicki, Gabryś Barcicki, Stanisław Iwankowski, Stanisław Służewski, Bolesław Kazanecki. 

Pierwszy społeczny Zarząd tworzyli: Piotr Bielecki - zdun, Władysław Górka - robotnik, Ryszard Ostrowski - księgowy, Mikołaj Machałek - murarz i Stefan Sendłak - przedstawiciel Związków Zawodowych Pracowników Rolnych. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Marian Przystojecki - mistrz kominiarski, Antoni Łyp - cieśla, Aleksander Biały - przedstawiciel Związków Zawodowych Pracowników Rolnych.To byli ludzie, którzy nie szczędzili własnego czasu i zdrowia aby spółdzielnia działała.

 

 

 

O tych początkach, a także późniejszych losach spółdzielni opowiada Maria Wawrzaszek – Gruszka, prezes "Społem" PSS "Robotnik". O tym można też szerzej przeczytać w publikacji "Zarys Monografii Społem PSS Robotnik w Zamościu" wydanej z okazji jubileuszu spółdzielni.

Cały artykuł dostępny w papierowym wydaniu gazety.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama