Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 17:00
Reklama

Zamojskie ulice. Na Rzymskiej i końskim targu

Ulica Ogrodowa ma ponad 1,1 km długości i należy do najdłuższych ulic osiedlowych w Zamościu. Powstała w latach 20. XIX wieku, a jej nazwa wielokrotnie się zmieniała. Ulicą tą można dojść z mostu na rzece Łabuńce, aż do historycznego rynku Nowego Miasta. To przy niej stoi także słynna rzeźba Michała Archanioła.
Zamojskie ulice. Na Rzymskiej i końskim targu
Zdjęcie na portalu fotopolska.eu opisano tak: "1941, Rynek Nowego Miasta - zachodnia pierzeja".

Zagadek jest jednak wiele. W Nowej Osadzie wybudowano w sumie niewiele spichrzów i budynków inwentarskich. Może to trochę dziwić, bo na sąsiednim, rozległym rynku przez niemal dwie setki lat funkcjonowało popularne na Zamojszczyźnie targowisko. Tak tę zagadkę próbuje wyjaśnić Stanisław Orłowski, regionalista oraz wieloletni, zasłużony fotograf z Zamościa. 

– Pamiętam to targowisko jeszcze z lat 60. ub. wieku. Było barwne, tętniące życiem. Dniem targowym był czwartek. Na Nowe Miasto zjeżdżało się wówczas mnóstwo ludzi z całego regionu. To były tłumy kupujących i sprzedających. Można było u nich nabyć różne płody rolne, zboże, sanie, kury, konie, buty, ubrania i czego tylko dusza zapragnie. Handlowano z furmanek oraz furmankami, co kto chciał  – mówi z uśmiechem Stanisław Orłowski. – Jednak to zawsze był handel drobny. Nie wymagał on wielkich budynków, składów itd. Taka sytuacja była zapewne także we wcześniejszych latach. 

Pan Stanisław wspomina, że jeszcze w latach 60. ub. wieku funkcjonowały w tej części Zamościa dwa targowiska. Jedno na nowomiejskim rynku, drugie w okolicy ul. Listopadowej. 

– Na tym ostatnim działał targ zwany końskim. Ale handlowano tam także innymi zwierzętami – opowiada zamojski fotograf. – Oczywiście dzielnica wyglądała inaczej niż dzisiaj. Miała charakterystyczny, żydowski koloryt. Wszędzie widziało się np. mnóstwo drewnianych przybudówek, jakichś komórek, straganików itd. Na podwórkach było tego wszystkiego mnóstwo. Ludzie także ubierali się odmiennie. Zimą mężczyźni chodzili np. w burkach po kostki, butach walonkach i futrzanych czapkach. Kobiety nakładały na głowy duże chusty, które spinały pod szyją. Dzisiaj takie ubrania to naprawdę rzadkość.

Fotograf podkreśla, że Nowe Miasto (w tym ulica Ogrodowa) nie było kiedyś ładne, ale miało charakterystyczny koloryt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: no nie "normalny" ?Treść komentarza: najwięcej ma do powiedzenia sbecki emerytData dodania komentarza: 25.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początek
Reklama
Reklama