Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 02:41
Reklama

Zamojskie ulice. Na Rzymskiej i końskim targu

Ulica Ogrodowa ma ponad 1,1 km długości i należy do najdłuższych ulic osiedlowych w Zamościu. Powstała w latach 20. XIX wieku, a jej nazwa wielokrotnie się zmieniała. Ulicą tą można dojść z mostu na rzece Łabuńce, aż do historycznego rynku Nowego Miasta. To przy niej stoi także słynna rzeźba Michała Archanioła.
Zamojskie ulice. Na Rzymskiej i końskim targu
Zdjęcie na portalu fotopolska.eu opisano tak: "1941, Rynek Nowego Miasta - zachodnia pierzeja".

Zagadek jest jednak wiele. W Nowej Osadzie wybudowano w sumie niewiele spichrzów i budynków inwentarskich. Może to trochę dziwić, bo na sąsiednim, rozległym rynku przez niemal dwie setki lat funkcjonowało popularne na Zamojszczyźnie targowisko. Tak tę zagadkę próbuje wyjaśnić Stanisław Orłowski, regionalista oraz wieloletni, zasłużony fotograf z Zamościa. 

– Pamiętam to targowisko jeszcze z lat 60. ub. wieku. Było barwne, tętniące życiem. Dniem targowym był czwartek. Na Nowe Miasto zjeżdżało się wówczas mnóstwo ludzi z całego regionu. To były tłumy kupujących i sprzedających. Można było u nich nabyć różne płody rolne, zboże, sanie, kury, konie, buty, ubrania i czego tylko dusza zapragnie. Handlowano z furmanek oraz furmankami, co kto chciał  – mówi z uśmiechem Stanisław Orłowski. – Jednak to zawsze był handel drobny. Nie wymagał on wielkich budynków, składów itd. Taka sytuacja była zapewne także we wcześniejszych latach. 

Pan Stanisław wspomina, że jeszcze w latach 60. ub. wieku funkcjonowały w tej części Zamościa dwa targowiska. Jedno na nowomiejskim rynku, drugie w okolicy ul. Listopadowej. 

– Na tym ostatnim działał targ zwany końskim. Ale handlowano tam także innymi zwierzętami – opowiada zamojski fotograf. – Oczywiście dzielnica wyglądała inaczej niż dzisiaj. Miała charakterystyczny, żydowski koloryt. Wszędzie widziało się np. mnóstwo drewnianych przybudówek, jakichś komórek, straganików itd. Na podwórkach było tego wszystkiego mnóstwo. Ludzie także ubierali się odmiennie. Zimą mężczyźni chodzili np. w burkach po kostki, butach walonkach i futrzanych czapkach. Kobiety nakładały na głowy duże chusty, które spinały pod szyją. Dzisiaj takie ubrania to naprawdę rzadkość.

Fotograf podkreśla, że Nowe Miasto (w tym ulica Ogrodowa) nie było kiedyś ładne, ale miało charakterystyczny koloryt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama