Pociągiem z Zamościa do Warszawy. Kiedy? Gdy powstanie CPK

  • 08.10.2019, 17:00
  • ak
Pociągiem z Zamościa do Warszawy. Kiedy? Gdy powstanie CPK
Centralny Port Komunikacyjny ma powstać między Warszawą a Łodzią, ale na jego budowie i uruchomieniu skorzystają również mieszkańcy naszego regionu, także Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego i Bełżca. O tym mówiono dzisiaj podczas konferencji zorganizowanej przez Unię Szefów Firm Zamojszczyzny. Udział w spotkaniu wzięli również przedstawiciele rządu.

CKP to ma być duże lotnisko, a także potężne centrum przesiadkowe, gdzie zbiegać by się miały linie kolejowe z najdalszych zakątków kraju. Jedną z tzw. dziesięciu szprych uwzględnionych w rządowym programie miałaby być trasa CPK – Warszawa – Otwock – Lublin – Trawniki – Krasnystaw – Zamość – Tomaszów Lubelski – Bełżec – granica państwa. To ważne dla mieszkańców naszego regionu, którzy dzięki temu mogliby w dużo krótszym niż obecnie czasie dotrzeć do stolicy. Podróż z Zamościa do Warszawy trwałaby zaledwie ok. 2 godzin.

O planach budowy CKP mówił dzisiaj w Zamościu Mikołaj Wild, sekretarz stanu w ministerstwie infrastuktury, a o źródłach finansowania inwestycji Leszek Skiba, podsekretarz w ministerstwie finansów.

Kiedy to wszystko nastąpi? Plan jest taki, by do końca bieżącego zakończyły się prace przygotowawcze. Sam port powinien być gotowy do 2027 roku. Linie kolejowe powinny zacząć funkcjonować wcześniej. Koszty związane z realizacją całej inwestycji szacowane są na poziomie do 35 mld zł, w tym 16-19 mld zł na realizację części lotniskowej, 8-9 mld zł kolejowej i 7 mld zł drogowej.

ak

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 10.10.2019, 15:10
DYZIOWE DYRDYMAŁY . Tak trzeba skomentować ten artykuł
obserwator
obserwator 08.10.2019, 18:03
Co to za twarze i co osobowości? Nie każdy musi ich znać.Warto byłoby pokusić o podpis pod zdjęciami.Trochę to nie doróbka.

Pozostałe