Co z opłatami w pasie drogowym? Pośpiech i naciski niewskazane

  • 08.10.2019, 14:30
  • Mariusz Parol
Co z opłatami w pasie drogowym? Pośpiech i naciski niewskazane Na sesję Rady Powiatu przyszli rolnicy, którzy protestowali w sprawie instalowania kabli światłowodowych na słupach (siedzą z prawej strony).
Pod koniec września radni powiatu hrubieszowskiego mieli podjąć decyzję, czy powiat obniży opłaty za korzystanie z pasa drogowego do celów telekomunikacyjnych z 40-50 zł do 5 zł za 1 mkw. Zwołano w tej sprawie sesję nadzwyczajną. Ostatecznie projekt uchwały pozostał nierozpatrzony.

Hrubieszowska Telewizja Kablowa Sp. z o.o. (HTK) buduje sieć światłowodową w powiecie hrubieszowskim. Projekt jest dofinansowany z unijnych środków. Realizację nadzoruje Ministerstwo Cyfryzacji. Głównym celem projektu jest dostarczenie szybkiego Internetu mieszkańcom powiatu hrubieszowskiego. Z budowanej sieci w przyszłości będą korzystali różni operatorzy telekomunikacyjni. Mieszkańcy powinni mieć możliwość wyboru usług w atrakcyjnych cenach. Projekt zakłada budowę 450 kilometrów kabli światłowodowych. Większość infrastruktury zostanie umieszczona w pasie dróg powiatowych. Z tego tytułu powiat pobiera opłaty. Obecnie wynoszą one od 40 do 50 zł za 1 metr kwadratowy.

 

Rolnicy protestują przeciw słupom   

 

Kilka miesięcy temu rozpoczęto roboty ziemne. Zaprotestowali rolnicy.

 – Projekt zakładał postawienie 7,5 tys. słupów telekomunikacyjnych. Na nich miały zostać umocowane kable światłowodowe. Rolnicy twierdzili, że słupy będą im przeszkadzały podczas prac polowych. Zażądali zmiany technologii i ukrycia światłowodowego kabla pod ziemią. Hrubieszowska Telewizja Kablowa uznała, że to spowoduje znaczący wzrost kosztów utrzymania sieci, których nie wytrzyma budżet tego projektu – dowiedzieliśmy się w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe