Kryzysowa para: papier i puszka

  • 09.10.2019, 05:54
  • Agnieszka Piela
Kryzysowa para: papier i puszka
W Zamościu zniknęły dwa punkty skupujące surowce wtórne. Zamknięty został rodzinny skup w Szopinku. Ludzie stracili możliwość dorobku. Lepsza nie jest sytuacja ze skupem puszek aluminiowych. Dlaczego?

5 września weszła w życie ustawa o odpadach. Nowe przepisy zobowiązały właścicieli skupów surowców wtórnych do wprowadzenia kilku kosztownych zmian. Wdrożenia monitoringu wizyjnego miejsc magazynowania odpadów, spełnienia wymagań przeciwpożarowych, uzyskania zezwolenia bądź pozwolenia w zakresie gospodarowania odpadami. Trzeba się też przygotować do prowadzenia m.in. ewidencji odpadów wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem indywidualnego konta w bazie danych o odpadach (BDO). Pojawiły się większe kary pieniężne i sankcje za niewłaściwe postępowanie z odpadami. Przepisy spowodowały w większości zamknięcie małych punktów skupu takich jak ten w Szopinku. Zamykają się też duże skupy surowców wtórnych, na przykład w Lublinie.

Zbieracze czyścili miasto

Janina Król z Szopinka, która zamknęła niedawno dwa punkty skupu nie ukrywa, że to wina nowych przepisów. 

 – Nie przeskoczę ich. Nie spełniam warunków. Musiałabym mieć dużo pieniędzy, żeby temu sprostać. A i logistycznie nie jest to do spełnienia – ubolewa. – Dodatkowo zezwolenia, monitoring, hydranty i prawdopodobnie duża kaucja do Urzędu Marszałkowskiego za makulaturę. Jak duża? Nie wiem, chyba do tej pory nikt nie wie – dodaje.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
X
X 11.10.2019, 22:31
Zwykły Kowalski zbieral i wlasnie sam dawal na skup w zamian za np.zł lub papier toaletowy natomiast teraz zbieraj i oddawaj np gminie,plac za to ze segregujesz papier a oni wezma za cos co ty i tak robiles.Mala firma upada.

Pozostałe