Gm. Nielisz: Dworek będzie jak nowy

  • 10.10.2019, 06:00
  • bn
Gm. Nielisz: Dworek będzie jak nowy
Gmina Nielisz pozyskała pieniądze na projekt "Rewitalizacja dworku w Stawie Noakowskim". Na gruntowny remont zabytkowego budynku pójdzie prawie 4,5 mln zł. 30 tysięcy złotych na doposażenie dostaną także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Nielisz.

W 1859 r. majątek w miejscowości Staw Zamojski (lub po prostu Staw) nabył za 8300 złp. Adolf Noakowski. Wybudował tam dwór na rzucie prostokąta w stylu klasycystycznym. Obok założono park "typu swobodnego o kompozycji krajobrazowej". Całość była podobno bardzo efektowna. Po pewnym czasie od nazwiska fundatora dworku zmieniono nawet nazwę miejscowości na Staw Noakowski. 

Gmach na przełomie XIX i XX w. został przebudowany. Nadal był jednak najważniejszym, najbardziej reprezentacyjnym budynkiem we wsi i w całej gminie. Po II wojnie światowej dworek przejął Skarb Państwa. Założono tam filię Szkoły Podstawowej w Nieliszu. Filialną podstawówkę kilka lat temu z różnych względów zlikwidowano. Zabytkowy dworek, w którym funkcjonowała szkoła, wymaga teraz generalnego remontu. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe