Łabunie: Pamięć o bł. Stanisławie Starowieyskim

  • 04.10.2019, 06:03
  • AP
Łabunie: Pamięć o bł. Stanisławie Starowieyskim Poświęcenie Izby Pamięci w środku Maciej Szeptycki - prawnuk Aleksandra Fredry, obok Wojciech Starowieyski - wnuk bł. Stanisława
W zespole pałacowo-parkowym w Łabuniach została poświęcona i uroczyście otwarta Izba Pamięci bł. Stanisława Starowieyskiego.

Uroczystości odbyły się 23 września. Mszy św. w pałacowej kaplicy przewodniczył ks. bp Mariusz Leszczyński. Następnie została poświęcona Izba Pamięci. 

Utworzona w ramach projektu unijnego Izba składa się z trzech pomieszczeń. Pierwsze poświęcone jest IX ordynatowi Janowi Jakubowi Zamoyskiemu, rodzinom Szeptyckich i Starowieyskich i obecności Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach. W pomieszczeniu tym posłuchać można listów Stanisława do żony pisanych z obozów. Czyta je wnuk Stanisława, Wojciech Starowieyski. Obejrzeć można tam także film ze ślubu Jana Kazimierza Szeptyckiego z Anną z Dzieduszyckich z Zarzecza, na którym gościem był Stanisław Starowieyski z żoną Marią z Szeptyckich. W drugim pomieszczeniu znajduje się gabinet Stanisława Starowieyskiego, a w trzecim zgromadzono dokumenty ukazujące  działalność Stanisława w Akcji Katolickiej. Znajduje się tu również ekspozycja wydawnictw poświęconych Stanisławowi Starowieyskiemu. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rebus
Rebus 06.10.2019, 21:47
Tu akurat Obywatel ma rację.Na ten rok zostało tylko zlizanie śmietany.
Ja Obywatel
Ja Obywatel 05.10.2019, 19:21
Znów cos co zrobil wójt Turczyn, a za co Pan Kukielka zbiera laury...
Obywatel
Obywatel 06.10.2019, 13:40
Turczynowy dupoliz

Pozostałe