Uroczystości patriotyczne w Telatynie

  • 02.10.2019, 06:09
  • Materiał nadesłany
Uroczystości patriotyczne w Telatynie Fot. UG Telatyn
Mszą świętą w intencji poległych w 1939 roku podczas II wojny światowej rozpoczęły się uroczystości patriotyczne w kościele filialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Telatynie, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Andrzej Bastrzyk. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Tomaszowie Lubelskim pod batutą kapelmistrza mjra Bogdana Pałczyńskiego.

W wydarzeniu, oprócz mieszkańców gminy uczestniczyli: wójt Dariusz Kozłowski, przewodniczący Rady Gminy Jarosław Romanowski, sekretarz gminy Mieczysław Szaruga wraz z pracownikami Urzędu Gminy, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Telatynie Alicja Górnik, delegacja – uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Telatynie na czele z dyrektor Barbarą Wójcik, harcerze z19 DH ,,Modrzewie” im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Telatynie. Obecne były również dwa poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy AK – rejon Telatyn i Szkoły Podstawowej w Telatynie.

Po części oficjalnej – mszy św. i okolicznościowym wystąpieniu wójta gminy miał miejsce koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej. Powstała ona w 1907 roku. Obecnie liczy 30 członków i w większości to młodzież. W maju 2017 roku obchodziła Jubileusz 110-lecia. Od 1995 roku kapelmistrzem orkiestry dętej jest emerytowany major Wojska Polskiego Bogdan Pałczyński, który jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Tomaszowie Lubelskim. Kierownikiem orkiestry jest dh Marek Kierepka. Orkiestra zapewnia oprawę muzyczną na uroczystościach państwowych, kościelnych oraz strażackich na terenie miasta Tomaszowa oraz powiatu tomaszowskiego, hrubieszowskiego, zamojskiego, biłgorajskiego i lubaczowskiego. 23 czerwca 2019 r. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim zajęła I miejsce w XXXIV Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, który odbył się w miejscowości Nałęczów pow. puławski. Podczas przygotowanego koncertu w Telatynie można było usłyszeć wiązankę pięknych, znanych pieśni patriotycznych i partyzanckich, które wywołały chwile wzruszeń i łezkę w oku u słuchaczy. Koncert bardzo się wszystkim podobał, świadczą o tym gromkie brawa i kilkakrotne bisy.

Po koncercie uczestnicy uroczystości w towarzystwie orkiestry przeszli pod pomnik poświęcony poległym w 1939 roku, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

Materiał nadesłany

Zdjęcia (16)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe